Türkiye’de İlk Kez Olan 13 Şey

türk futbol tarihi

Yurdumuzda ilk uçak 1924’te yapıldı. Pilot Vecihi Hürkuş’un yaptığı uçağın ismi VECİHİ K-6’ydı. Uçak, Kurtuluş Savaşı’nda ele geçirilen Yunan uçaklarının motorları kullanılarak yapılmıştı. Ancak Pilot Vecihi izinsiz uçuş yaptığı için ödül yerine ceza almıştı.

Türkiye’de ilk kez bir öpüşme sahnesi 1919 yılında çekilen Mürebbiye filminde gösterildi. Filmin kadın oyuncusu Rum asıllı Madam Kalitea’ydı. “Mürebbiye” filmi, erkekleri baştan çıkaran Fransız bir kadının hayatını anlatıyordu. Konusuyla işgalci Fransız generalini çileden çıkarınca film yasaklandı.

Türkiye, ATM makinasıyla ilk kez 1982’de tanıştı. İş Bankası’nın koyduğu makinanın ismi Bankamatik’ti. Bu isim daha sonra ATM’lere verilen genel bir ad olarak kullanılmaya başlandı.

SİYAH ÇORAPLILAR

Yurdumuzda ilk kez taksicilik yapan kişi, Abdurrahman adında biriydi. Beyoğlu’ndaki Tokatlıyan otelinin önünden aldığı müşterileri istedikleri yere götürüyordu.

Ülkemizde bira ilk kez 1846 yılında üretilmeye başlandı. İzmir’deki Prokop Birahanesi o dönemde biraları cam değil, seramik şişelere doldurarak satıyordu.

Ülkemizde ilk futbol takımı 1899’da kuruldu. Fuat Hüsnü adındaki bir denizci subayı ve arkadaşlarının kurduğu takımın ismi “Siyah Çoraplılar”dı.

Türkiye’de kadınlardan oluşan ilk futbol takımı ise 1954’te kuruldu. İzmir Kadın Futbol Takımı’nın kurucusu bankada çalışan Marika Kaponni adında bir kadındı.

DEVRİM OTOMOBİLİ

Türk milli takımı ilk maçını Romanya ile oynadı. Tarih: 26 Ekim 1923. Yani Cumhuriyet’in ilanından üç gün önce. Taksim Stadı’nda oynanan maç 2-2 berabere sona erdi.

Ülkemizde her parçasıyla yerli yapım olan ilk otomobil Devrim’dir. Devlet desteğiyle Eskişehir’de yapılan arabalar için 129 gün çalışıldı. 29 Ekim 1961’deki Cumhuriyet bayramı kutlamalarında araba görücüye çıktı. Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tam halkın önünde test sürüşüne başlamıştı ki, 200 metre sonra arabanın benzini bitti. Neyseki depo hemen dolduruldu ve Cemal Gürsel Ankara sokaklarında Devrim arabasıyla tur attı.

Türkiye’de seri olarak ilk üretilen otomobil ise Anadol’dur. Koç grubuna ait Otosan tarafından yapılan Anadol marka arabalar 1966’da üretilmeye başlandı. 1984 yılına kadar yollara 87 bin Anadol çıktı.

İLK POPSTAR

Ülkemizde Türkler tarafından yapılan ilk radyo yayını 19 Mart 1923’te gerçekleşti. Kimya öğretmeni Rüştü Uzel’in yaptığı yayını sadece İstanbul Üniversitesi öğrencileri dinleyebilmişti.

Türkiye’nin ilk popstar’ı Feriha Tevfik’ti. 1929 yılında kazandığı bir güzellik yarışmasıyla ünlü Feriha Hanım, 10 sene boyunca yurt insanını coşturdu.

Ülkemizde askeri bir kıtayı ilk kez “Merhaba Asker” diyerek selamlayan kişi ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu gelenek o zamana kadar yine vardı ama komutanlar askerleri “Selamın Aleyküm asker” diyerek selamlıyordu. 1918’de Yüzbaşı Mustafa Kemal, “merhaba asker” deyince herkes şaşkına döndü. Askerler kısa bir sessizlikten sonra cevap verdi: “Merhaba Beyim”.

Yavru köpeklerin sağlığı için nelere dikkat edilmeli?

Ergenlik Sivilceleri Neden Olur ve Nasıl Geçer?