Türkiye’de İlk Kez Olan 16 Şey

futbol

Türkiye’de ilk televizyon yayını 1952 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi stüdyolarından yapıldı. Bu yayını kaç kişinin seyrettiğini bilmiyoruz ama o sırada ülkemizde sadece 10 evde televizyon vardı.

Ülkemizde ilk profesyonel banka soygunu 18 Ağustos 1961’de yaşandı. İş Bankası’nın Kazlıçeşme şubesine elinde makina tüfekle giren kişi, veznedeki 165 bin 480 lirayı alıp kaçtı. Necdet Elmas adındaki soyguncu 12 gün sonra yakalandı.

Türkiye sınırlarına ilk otomobil 1905’te girdi. Kullanan kişi R. L. Jeferson adında bir İngiliz’di. Otomobil dergisi Autocar’ın sponsorluğunda Avrupa turuna çıkmıştı.

Ülkemizde kendi arabası olan ilk kişi Züheyirzâde Ahmet Paşa’ydı. Üstü açık kırmızı renkli otomobil saatte 20 kilometre yapabiliyordu.

İLK KAZA

Türkiye’de ilk trafik kazası 26 Ocak 1912’de yaşandı. İtalya konsolosunun şoförü, Şişli Camisinin önünde İdris isimli birine çarptı. Kazada ağır yaralanan İdris Bey, maalesef hastanede hayatını kaybetti.

Türk futbol tarihinde ilk transfer Fenerbahçe’den Altınordu’ya yapıldı. Sarı Kanaryalı takımdan Altınordu’ya transfer olan yedi futbolcuya kaç para ödendiği kayıtlarda yer almıyor.

Türkiye’de ilk otomobil yarışı 1927 yılında Veliefendi çayırında yapıldı. Yarışı Buick marka bir otomobil kazandı.

Ülkemizde devlet dairelerine kendi resmini astıran ilk kişi II. Mahmut’tur. Padişahlığı döneminde Osmanlı’yı başta kılık kıyafet olmak üzere bir dizi reformla tanıştıran II. Mahmut’a bu çabalarından ötürü, “Gavur Padişah” lakabı takılmıştı.

Türkiye’de ilk arabalı vapur 1870 yılında yapıldı. Bu sadece Türkiye’de değil, dünyada da bir ilkti. Suhulet ismi verilen feribot o yıllarda henüz otomobiller olmadığı için at arabalarını taşıyordu.

İLK KÜÇÜK ŞARKICI

Ülkemizde ilk bilimkurgu filmi 1933 yılında çekildi. Yönetmeni Muhsin Ertuğrul, senaristi ise ünlü şairimiz Nazım Hikmet’ti.

Türkiye’deki ilk küçük şarkıcı ne Küçük Emrah’tır ne de Küçük İbo. İlk çocuk şarkıcımız 1967 yılında “Oy Anam Oy” albümünü çıkaran Arda Kardeş’ti. O sırada 4 yaşında olan Arda, ünlü müzisyen Şanar Yurtapan’ın oğluydu.

Türkiye’ye yönelik yayın yapan ilk özel televizyon 1990 yılında kuruldu. “Türkiye’ye yönelik” dedim çünkü yasalar izin vermediği için yayın Almanya’dan yapılıyordu. Televizyonun ismi Magic Box’tı. Kurucusu ise dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal’dı. Magix Box şu an Star televizyonu olarak hayatını sürdürüyor.

Sizi Çok Şaşırtacak 20 İlginç Gerçek

Guinnes Rekorlar Kitabı’ndaki 16 Türkiye Rekoru