Botoks Nedir? Hangi Bölgelerde Etkilidir?

Botoks nasıl yapılır, herkese uygulanır mı, Dermamed Maçka Uzmanları anlatıyor

Botoks: C6760H10447N1743O2010S32

Hayır, gördüğünüz başlık yanlışlıkla yazılmadı. Botoks; “Clostridium Botulinum” isimli bakteriden elde edilen “Botulinum Toxin” isimli tıbbi bir proteindir ve başlıkta gördüğünüz gibi, 6760 Karbon, 10447 Hidrojen, 1743 Azot, 2010 Oksijen ve 32 Sülfür atomu bir Botulinum Toxin molekülünü oluşturmaktadır. İlginizi çekmediyse lütfen okumaya devam edin çünkü formülleri burada bitiriyoruz.

Botoks, aslında çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Medikal estetikte, kırışıklıkları gidermek amacıyla kullanımı 1990’lardan sonra başlamış, orta ve derin kırışıklıkları gidermede güvenli bir ürün olarak yaygınlaşmaya başlamış, 2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımı onaylanmıştır. Şu anda on milyonlarca insan kırışık giderme amacıyla Botoks tedavisinden faydalanmıştır. 2002 ve 2003 yıllarında Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Topluluğu Botoks’u hekimlerin uyguladığı cerrahi ve cerrahi olmayan kozmetik işlemler içinde “en popüleri” olarak değerlendirilmiştir.

Botoks enjeksiyonu kırışıklıklara ne yapar?

Botoks, enjekte edildiği bölgedeki kas aktivitesini durdurur ve deride kırışıklıklara sebep olan kasların hareketini engeller, cildin gerilmesini sağlar. Bu sayede mimiklere bağlı oluşan kırışıklıklar azalır, çizgiler daha az görünür olur ve derinleşmesi engellenir, yeni kırışıklık oluşumu kontrol altına alınır.

Botoks aynı zamanda aşırı terleme, istemsiz diş gıcırdatma ve çene sıkma ile bazı migren türlerinin tedavisine de yardımcı olur. Diş gıcırdatmaya bağlı çene şeklinin değişmesi durumunda yüz ovalinin geriye döndürülmesinde son derece etkili olmaktadır.

Botoks dinamik kırışıklıklarda; yani alın bölgesi, kaş arası ve göz çevresindekiler gibi mimik hareketlerine bağlı kırışıklıklarda çok iyi bir seçenektir. Bu kırışıklıklar kaş çatma, gülme, şaşırma gibi yüz ifadeleri ve konuşma hareketlerimiz sonucu oluşur. Deri altındaki kasların hareketleri zamanla ciltte kalıcı çizgi ve kırışıklıklara sebep olur.

Botoks uygulamasında hekim tarafından verilen kararlar ve uygulama deneyimi çok önemlidir. Uygulanacak doz ve doğru kaslara yapılan enjeksiyon, düzenli kullanım ile yaşlanma etkilerini azaltır, yeni kırışıklık oluşumunu önemli ölçüde engeller ve yüzün genç bir görünüm almasına yardımcı olur.

Botoks herkese uygulanabilir mi?

18-65 yaş arası herkese Botoks tedavisi uygulanabilir. Alın, göz çevresi, boyun bölgelerindeki kırışıklıkların tedavisinde çok etkilidir. Hamile veya emzirme döneminde uygulanması önerilmez.

Tedaviye uzman hekimin muayenesi, planlaması ve uygulama sonucunda beklenen etkiyi hastaya aktarması ile başlar. Doktorunuz cilt ve kas özelliklerine göre Botoks ile elde edilecek sonuç hakkında bilgi verir, alacağınız sonucu anlatır. Böylece hasta elde edeceği sonucu bilerek tedaviye başlar.

Botoks enjeksiyonu nasıl yapılır?

Botoks tedavisinde etken madde sıvı olarak cilde enjekte edilir. Doktorunuz tarafından belirlenen noktalara çok ince uçlu iğnelerle ve çok düşük dozda yapılan enjeksiyon öncesinde iğne kaynaklı acının hissedilmemesi için kremle lokal anestezi yapılır. Enjekte edilen ilaç vücudun dolaşım sistemine veya kana karışmaz, sadece seçilen bölgedeki kaslara etki eder.

Yaklaşık 10-15 dakika süren uygulamadan hemen sonra sosyal yaşantıya devam edilebilir. Botoksun etkisi uygulamayı takip eden iki hafta içinde gözle görülür hale gelir.

Botoks hangi amaçlarla uygulanır?

Alındaki yatay çizgiler, iki kaş arasındaki çizgiler, göz ve ağız çevresindeki kırışıklıklar,
ağız çevresindeki çizgiler, gülme çizgileri ve boyun çizgileri Botoks’un en çok kullanıldığı bölgelerdir. Ayrıca yanak, boyun ve dekolte bölgesinde sıkça uygulanan Botoks ile yüz simetrisindeki sorunlar ve gülme kusurları da tedavi edilebilir.

İstanbul’un en merkezi bölgesinde bulunan Dermamed Maçka Exclusive kliniğimizde, Medikal Estetik Uzmanı Dr. Filiz Can Kurtiş tarafından yapılan Botoks Enjeksiyonu hakkında bilgi almak için bizi (0212) 343 96 83 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.

 

Ultherapy Nedir?

HydraFacial Nedir?