Botoks mimikleri yok ediyor mu?

Botoks sonrasında mimikler kayboluyor mu? Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Baki Çokneşeli cevapladı.

botoks-yuz

Bizim tercihimiz, hastanın çizgilerini ve kırışıklıklarını yok edecek fakat mimiklerini tamamen ortadan kaldırmayacak miktarda botoksu ayarlamaktır.

Maksimum dozu verip de bütün mimikleri dondurmayı, kaşını gözünü hareket edemez hale getirmeyi sevmiyoruz.

ÖZELLİKLE İSTEYEN VAR

Ancak nedendir bilemiyorum, bazı hastalardan böyle bir talep geliyor. “Kırışıklıklarım gitti ama ben hala kaşımı gözümü oynatabiliyorum. Bu ne biçim botoks? Herhalde benim botoksum tam etki etmemiş. Lütfen bunu da yok edin” diyorlar.

O zaman da dozu arttırıyoruz. İstemeye istemeye de olsa hastayı mutlu etmek adına tipik botokslu yüzler oluşturuyoruz.

YAN ETKİLERİ VAR MI?

Botoksun hiçbir yan etkisi yoktur. Çünkü hangi kasa vereceğimizi biliyoruz. Nefes almayı, yemek yemeyi, konuşmayı etkileyen kaslara değil, sadece kırışıklıkları etkileyen kaslara enjekte ediyoruz.

Yüksek dozda verdiğimiz durumda ise o kasları tamamen dondurmuş oluyoruz. Görüntü olarak hekimin hoşuna gitmeyen fakat bazı kişileri mutlu eden bir sonuç oluyor.

AMAÇ ÇİZGİLERİ YOK ETMEK

Oysa botoksun genel amacı mimikleri değil, çizgileri yok etmektir. Böyle uygulandığında zaten kimse botoks yapıldığını anlamaz. Çok daha düzgün bir görünüm elde edilir.

Sokakta gördüğümüz ‘kaşı gözü oynamayan insanlar’ kendi istedikleri gibi botoks tedavisi yaptıranlardır. Hekimin kendi inisiyatifiyle uyguladığı botoks tedavilerinde böyle bir görünüm ortaya çıkmaz. Son derece doğal bir görüntü olur.

Yara izleri estetik ameliyatla silinebilir mi?

Ekmek kilo aldırır mı?