Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği operasyonunun aşamaları nelerdir? Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Baki Çokneşeli cevaplıyor.

burun-estestik

Burun ameliyatlarında ufak tefek yeni teknikler söz konusu olsa da, 50-60 yıldır bu işin temel prensibi neredeyse aynı şekilde devam etmektedir.

Burun estetiği iki yöntemle yapılır.

  1. “Kapalı yöntem” dediğimiz, burun deliklerinin içerisinden keserek, burnu hiç açmadan, dışarıdan yapılan operasyon.
  2. “Açık yöntem” dediğimiz, burun ortasındaki orta direğin kesilip onun ucunun açılarak işlemin yapıldığı yöntem.

KEMER ALINIR

Burun estetiği operasyonunda, burun deliklerinin etrafındaki kıkırdaklar şekillendirilir.

Burunda kemer varsa alınır. Kemer alındıktan sonra burnun piramit yapısı değiştiği için burnun üstü havaalanı pisti gibi dümdüz olur. Her iki yandaki burun kemikleri kırılıp birbirine yaklaştırılarak tekrar o piramit şekli oluşturulur.

Bu işlemlerden sonra burnun üzerine metal ya da plastik bir kalıp konularak ameliyat sonlandırılır. Tüm bunlar yaklaşık 1 saat sürer.

KOLAY BİR AMELİYATTIR

Aslında küçük bir alanda çalışıldığı için burayı lokal anesteziyle uyuşturmak çok kolaydır. Fakat hasta konforu açısından genel anestezi tercih edilir.

Kolay bir ameliyattır. Yıllardır onbinlerce hasta üzerinde yapılmış ve başarılı olunmuş bir işlemdir.

Hasta sağlıklıysa, ameliyat öncesi testleri, tetkikleri yapıldıysa, kalbinde, akciğerinde bir sorun bulunmuyorsa, kanında pıhtılaşma problemi yoksa, ameliyat sırasında hemen hemen hiç sorun yaşanmaz.

1 MİLİMLİK KUSURU BİLE AFFETMEZ

Burun ameliyatının şöyle bir zorluğu vardır: 1 milimetrelik bir kusur bile burunda kendini belli eder, sırıtır.

Göğüs küçültme ameliyatında, iki göğüs arasında yarım santim fark olsa, ne hekim ne de hasta farkına varır. Ancak burunda 1 milimlik bir orantısızlıkta dahi, hekim de, hasta da, hastanın yakınları da rahatsız olur. ABD’deki istatiklere göre bunun yaşanma oranı yüzde 15’tir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Hepatit A nasıl tedavi edilir?