Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme operasyonunun aşamaları nelerdir? Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Baki Çokneşeli cevap veriyor.

meme-buyutmek

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapıldığı zaman çok daha konforludur. Bunu tercih ederiz.

Fakat hastanın genel anestezi almasını engelleyecek bir sağlık sorunu varsa veya hasta genel anesteziyi tercih etmezse lokal anestezi de yapılabilir.

PROTEZİN YERLEŞTİRİLMESİ

Meme büyütme ameliyatlarında protezi 2-3 cm’lik bir kesi ile yerleştiririz. Bunun için meme ucundan ya da koltuk altından kesi yapmak mümkündür.

Protezin nereden yerleştirileceğine, kesinin nereden başlayacağına hekim ile hasta birlikte karar verir. Protezin göğüs altından yerleştirilmesi hekim açısından daha kolaydır. Fakat kişisel tercihim, meme ucundan yerleştirilmesidir. Çünkü meme ucundan yerleştirildiği zaman hemen hemen hiç iz kalmaz.

GÖBEK DELİĞİ YÖNTEMİ

Protez, endoskopik yöntemle göbek deliğinden de yerleştirilebilir. Fakat bu metodla içerisi jelle dolu, meme kıvamına yakın, bu nedenle de daha doğal duran protezlerin yerleştirilmesi mümkün değildir.

Serum fizyolojik denilen, yani tuzlu suyla doldurulan, poşet şeklindeki protezlerin yerleştirilip bunların içeride doldurulması gerekir.mBu tür protezleri bazı hastalar ve hekimler tercih etmiyor. Nedeni de, jel dolu protezler kadar doğal bir kıvamda olmamaları.

MEME KÜÇÜLTMEYE GÖRE KOLAY

Meme büyütme operasyonu 1 saat kadar sürer. Meme küçültme ameliyatı ile kıyaslandığında daha kolaydır. Çünkü daha kısa sürer, daha küçük bir kesik atılır. İzlerin geçmesi için uzun süreler beklemeye gerek yoktur.

Küçültme ve dikleştirme ameliyatında dokuların elastikiyeti, esnekliği ve gevşemesi nedeniyle bir süre sonra göğüs tekrar deforme olabilir. Oysa göğüs büyütme ameliyatlarında oluşturduğumuz şekil ömür boyu kalıcıdır.

Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?