Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Meme küçültme operasyonundan sonra memede iz kalır mı? Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Baki Çokneşeli cevaplıyor.

meme-kucultmek

Mutlaka iz kalır, çünkü bıçak değen her yerde iz kalır. Vücuda bıçak değmesi demek vücutta bir yara oluşturmak demektir.

Dünyanın en ince kesiğini de yapsanız, en ince dikişini de dikseniz, kestiğiniz yerin, yani bıçağınızın izi kalacaktır. Zaten estetik ameliyatlarda tüm çabamız dikiş izlerini bir yerlere gizlemek ve mümkün olduğu kadar da ince yapmaktır.

İZİN BÜYÜKLÜĞÜ

İzlerin boyutu tamamen göğsün büyüklüğü ve sarkıklığıyla ilgilidir. Sadece meme başından yapılan işlemlerde, meme başının renkli kısmıyla derinin beyaz kısmı arasındaki çizgide gizlendiği için izler belli belirsiz olur.

Çok iri ve çok sarkık göğüslere uygulanan ameliyatlarda ise büyük kesilerle çalışıldığından haliyle daha fazla iz kalır.

İZLER GİZLENİR

İz bırakmamayı sağlayan bir yöntem yoktur. İz bırakılmadan yapılan işlemin esprisi, dikiş izlerini bir yerlere gizlemektir.

Örneğin, burun estetiğinde burun deliğinin içinden kesip çalıştığımız için izler burun deliğinin içinde kalır. Bu nedenle de görülmez.

Keza kulak estetiğinde de kulağın arka kıvrımının içerisinden çalışırız. İzleri oraya sakladığımız için görünmezler. Ancak meme estetiğinde izleri tamamen saklayacak, görünmez hale getirecek yer söz konusu olmadığından bir miktar görünür iz olabilir.

Bezelye nasıl yetiştirilir?

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?