Lazer epilasyonun zararları var mı?

Lazer epilasyon cilde zarar verir mi? Ne zaman yaptırılmalı? Etkisi ten rengine göre farklılık gösterir mi?

lazer-zarar

Geçmişteki cihazlarda uygun dozaj ve süre ayarlanamayınca bazen ciltte yanıklar oluşabiliyordu. Ama artık uygun teknolojili bir cihaz ile cilt tipine uygun bir dozaj uygulanıyorsa lazer epilasyonun hiçbir zararı yoktur.

Lazer epilasyon vücudun her bölgesine uygulanabilir. Sadece göz çevresinden kaçınmak gerekir çünkü retina bölgesine olumsuz etkileri olabilir.

Keza Tip 1 dediğimiz beyaz ve ince tenli insanlara düşük dozda lazer enerjisi verilmesi gerekir. Böylece kızarıklık, alerji gibi kötü sonuçların önüne geçilmiş olur. Aksi takdirde yanığa kadar varan etkiler oluşabilir.

Lazer epilasyon beyaz tenli kişilerde çok daha iyi ve kısa sürede sonuç verir. Esmer tenlilerde ise cildin kendisi de ısıyı emdiğinden, cilt yanıklarına sebep olmamak için daha düşük dozlarda çalışılır. Bu da epilasyonun etki etme süresini uzatır.

TATİLE GİTMEDEN ÖNCE YAPTIRIN

Yazın tatile gitmeden önce lazer epilasyon yapılır, ardından tatil dönüşünde, cilt rengi açıldıktan sonra devam edilir. Çünkü lazer enerjisinin emilmesini sağlayan, kıl kökünün renginin koyu olmasıdır. Yazın güneş ışınları cilt rengini koyulaştırdığı için de lazer, cildi koyu algılar.

Hem cilt, hem de kıl kökü esmer olunca lazer emilimi kıl kökü tarafından daha az yapılır. Bu da lazerin daha geç etki etmesine neden olur.

Ekmek kilo aldırır mı?

Zayıflama hapları zararlı mı?