Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme küçültme ameliyatında memenin boyutlarına, sarkıklığına ve büyüklüğüne bağlı olarak farklı yöntemler uygulanır.

meme kucultme

Meme küçültme operasyonunda yapılacak olan eğer minimum küçültme veya sarkıklık toparlama ise sadece meme başı etrafında kesi işlemi yapılır. Bu durumda izler sadece meme başının etrafında kalır.

Orta düzeyde sarkma varsa, meme başının etrafından ve meme başının altından aşağı inen 6-7 cm’lik bir kesi ile ameliyat gerçekleştirilir.

Meme çok iriyse veya ileri boyutlarda sarkma varsa, meme başının etrafından, aşağıya doğru inen bir dikey kesi ve bir de meme altına uzanan yatay kesiyle işlem gerçekleştirilir.

SÜT BEZLERİ KORUNUR

2-2 buçuk saat süren operasyon aslında lokal anestezi altında yapılabilir ancak hem hastanın konforu hem de hekimin rahat çalışması için genel anesteziyle yapılır.

Bazı kadınlarda göğüs dokusunun büyük bölümünü yağ dokusu oluşturur. Bazılarında ise süt bezleri yoğunluğu fazla olur. Bazen ikisi de eşit ölçülerde olabilir.

Memenin içindeki yağ dokuları ve süt bezlerinden bir miktar deriyle birlikte çıkartılır. Geriye kalan dokular toplanarak birleştirilip dikilir.

Doğum yapma çağında olan kadınlarda özellikle dikkat ederek meme başının altında kalan süt bezleri ve süt kanalları korunur.

meme-kucuk

NE KADAR KÜÇÜLTÜLÜR?

Hastanın vücut ölçülerine, göğüs kafesi çapına, omuz ölçülerine, kilosuna, boyuna göre hesaplama yapılır ve çıkarılacak doku miktarına, bir başka deyişle, memenin ne kadar küçültüleceğine, hastayla birlikte karar verilir.

Çok uzun, iri yarı, geniş gövdeli bir insana limon büyüklüğünde göğüs yapmak şık durmayacaktır. Hastalar her ne kadar, “Mümkün olduğu kadar küçültün, en küçüğünü istiyorum” dese de vücut ölçüleri göz önüne alınır.

LIPOSUCTION YÖNTEMİ

Göğüsler kesisiz, liposuction ile de küçültülebilir. Fakat bunun için göğsün aşırı iri olmaması ve dik olması gerekir.

İri bir göğse fazla miktarda liposuction yapılırsa göğüs sarkar. Benzer şekilde, sarkık bir göğüste liposuction yöntemiyle küçültme yapılırsa sarkıklığı daha da arttırmış oluruz.

Eğer orta büyüklükte ve dik bir göğüs ise, çok miktarda olmayacak şekilde liposuction yapılarak küçültme elde edilebilir.

Patlıcan nasıl yetiştirilir?

Meme küçültme ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıldır?