Metabolizmayı hızlandıran içecekler var mı?

Birtakım bitki çaylarının bazal metabolizmayı hızlandırdığı, zayıflamaya yardımcı olduğu söyleniyor.

Alternatif tıp gibi, bazı yiyecekler konusunda çalışmalar var. Mesela mate çayından bahsediliyor. Yeşil çay, krom deniliyor. Her birinin metabolizmada ayrı ayrı etkisi var.

Mesela kromu fazla verdiğiniz zaman yağ metabolizmasının çalışması biraz artıyor. Vücuttan krom eksilirse özellikle kolesterolde şeker kullanımına bağlı kolestrol yıkımı, yapımı artıyor. Kromu ne kadar vereceğini bilmek lazım. Belki hastanın kromunu ölçmek gerek.

Mango yağı diyorlar örneğin. Şu hızlandırır, şu artırır demek için başlangıçta şunu söylemek lazım; sağlıklı bir insanda bazal metabolizmayı neler hızlandırabilir?

Birtakım bitki çaylarının bazal metabolizmayı hızlandırdığı, zayıflamaya yardımcı olduğu söyleniyor.

Vücutta bazal metabolizmanın hızlanmasını veya yavaşlamasını sağlayan en büyük organ tiroittir. Bazal metabolizmayı çok çalıştıracak bitkisel çayları verdiğiniz zaman bu sefer tiroitte hastalık görülüyor. Son yıllarda tiroidin çok artmasının nedeni, bence bu bitkisel çayların kontrolsüzce kullanılmasıdır.

Diyelim ki sağlıksız olan bir böbrek hastasına, şekerini düşürmek veya zayıflatmak için kekik suyu iç diyorsunuz. Kekik suyunu içtiği zaman hasta belki 5 yıl diyalizsiz idare edecekse, potasyumu aşırı derecede yükseldiğinden derhal hemodiyalize alınması gerekiyor. Akut bir yetmezlik gelişiyor.

Aynı şekilde, diyabetik bir hastanın da direkt insüline başlamasına neden olabilir. Çünkü kekik suyu şekeri çok hızlı düşürür ve aynı hızla yükseltir. Hasta komaya girerse insülin başlatmak gerekebilir.

Su vücudumuz için çok önemlidir. Genelde yetişkin bir insanın vücudunun %60-65’i sudur. Suyu içmezseniz bu oranı azaltırsınız. Azaltınca da kas toğnusu azalır, kabızlık çekilir, bağırsak problemleri olur, vücudun nemi azaldığı için erken yaşta kırışma olur.

Bütün bunlar metabolizmadan çok insan sağlığı için gereklidir. O yüzden biz metabolizmayı hızlandırır demiyoruz, su metabolizmayı düzenler diyoruz.

Su bir düzenleyicidir ve günde en az 8-10 bardak su içmek gerekir. İçtiğiniz çay ve diğer içecekler sudan sayılmaz.

Vücut sıvı olarak aldığı her şeyi kendi ısısına getirerek kullanır. O yüzden soğuk su içerseniz, biraz daha fazla enerji harcarsınız.

Bugün Öğreneceğiniz En İğrenç 25 Espri

İnsanın sesi neden kısılır?