Saçınızın Hızlı Uzaması İçin Neler Yapabilirsiniz?

Saçınızın bir an evvel uzamasını istiyor olabilirsiniz. Fakat maalesef bunun için sihirli bir formül yok. İhtiyacınız olan ilk şey sabır.

Vereceğimiz ipuçları saçınızın uzamasını hızlandıracaktır ama yine de mucize beklemek yanlış olur.

Hızlı uzayabilmesi için saçlarınızın sağlıklı olması şart. Sağlam kafa nasıl sağlam vücutta bulunuyorsa, sağlam saç da sağlam kafada bulunuyor.

Öncelikle de beslenmenize dikkat etmelisiniz.

PROTEİNLER VE VİTAMİNLER

Birinci tüketmeniz gereken besin grubu, proteinler. Saçın büyük bölümünü keratin oluşturur. Daha fazla keratin için protein almanız şart.

Bol bol yağsız kırmızı et, balık, yumurta, kümes hayvanları ve fındık, badem gibi kuruyemişler yemelisiniz.

İkinci besin grubu, demir ve çinko içeren yiyecekler. Yine kırmızı et ve yumurta, bunların yanında da mercimek, fasulye, süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz.

Bazı vitaminler de sağlıklı saçlar için oldukça önemli. Örneğin, C vitamini saç hücreleri için çok kıymetli. Kışın portakalı, yazın çileği elinizden düşürmeyin. Ayrıca brokoli ve biber de iyi birer C vitamini kaynağıdır.

Saçlarınızın C vitamini kadar B vitaminine de ihtiyacı var. Bu sayede saçlarınız güçlenecek. Bol bol deniz ürünü, ıspanak, muz ve mercimek tüketin.

YAĞLARLA MASAJ

Beslenme kısmı böyle. Peki başka ne yapabilirsiniz?

  1. Saç diplerine masaj yapmak fayda sağlayacaktır. Banyoda şampuan yaparken saç derinize yumuşak hareketlerle masaj yapın. Saç derinizdeki kan dolaşımını hızlanacağı için saçlarınız güçlenir.
  2. Banyodan sonra saç diplerine bitkisel yağlarla masaj yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı veya kayısı yağı gibi satın alabileceğiniz yağlar kullanabileceğiniz gibi, evinizdeki zeytinyağı da yeterli olur.
  3. Masajdan sonra saçlarınızı havluya sarın veya bone takın. 3-4 saat o şekilde kalsın. Ardından yıkayın.
  4. Bu saydıklarımızın yanısıra, saçınızı yıpratan uygulamalardan da mümkün olduğunca kaçınmalısınız. En başta saçınızı ısıdan uzak tutun. Fön makinesi ve saç düzleştiricileri saça zarar verir. Hatta saçlarınızı sıkı sıkıya toplamak da onları cansızlaştırır.
  5. Saç kırıklarınızın olması, saçlarınıza iyi bakmadığınıza işarettir. Sağlıklı saçlarda saç kırığı nadiren olur.

Arkadaşlarınızla Paylaşmamanız Gereken 5 Makyaj Malzemesi

Acun Ilıcalı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey