Saçtaki beyazlar nasıl kapatılır?

Beyaz saçların boyanmasında hangi yöntemler kullanılır? Kuaför Adnan Serter cevaplıyor.

beyaz-sacli

Hazır kit boyalar ile evde beyaz kapama yapılabilir. Fakat bu boyaların rengini fazla açamazsınız. Pigment miktarı çoktur, çünkü amaç, saçı bir renge boyamaktır. Hal böyle olunca, evet, beyazlar rahat kapanır ama saçın orijinal rengi ile farklılıklar oluşur.

Kuaför boyaları ise karıştırmaya müsaittir. Beyazı kapatmak istediğimizde, müşterinin kendi saç rengi mesela kumralsa, hazırladığımız boyanın içine biraz kumral koyarız ki o beyaza kumral pigmentleri versin.

Veya önce sadece beyaz saçlara kumral renk süreriz. Ardından üstüne, boyamak istediğimiz rengi süreriz.

Yahut ulaşmak istediğimiz rengi bir kaseye hazırlarız. Başka bir kaseye ise o rengin kendi tonunda boyayı bir parça sıkıp ikisini karıştırırız.

Bu yöntemler uygulandığında siyahlar ile beyazlar eşit tutulmuş olur. İkisine de ayrı boya hazırlanır. İçine biraz kendi saç renginden ilave edildiği durumda siyahla beyaz dengelenecektir.

SAÇ TAMAMEN BEYAZSA

Saçlar tamamen beyaz olduğunda da aynı durum geçerlidir. Diyelim ki, ulaşmak istediğiniz renk kızıl kumralsa, içine yarı yarıya kumral koymanız gerekir.

Saça (beyazların pigmentlerinde hiç kumral boya kalmadığı için) tekrar normal renk pigmentini vermeniz lazım ki rengi tam alabilsin.

Bunu yapmasanız da olur tabii ama o zaman istediğiniz kızıl daha fosforlu bir kızıl olarak çıkar. Yahut küllü boyuyorsanız, çok küllü, çok gri çıkar.

BİTKİSEL BOYALARLA BEYAZ KAPAMA

Bitkisel boyalar ile kimyasal boyalar arasında 2 fark vardır. Bitkisel boyalarda, diğer boyalarda olduğu gibi, amonyak ve resimsiyon denilen, suni pigmentlerle ilgili madde yoktur.

Bitkisel boyalar ile beyaz kapatmayı ben sadece hamilelerde ve amonyak veya resimsiyon maddesine alerjisi olanlarda tercih ediyorum.

Çünkü bitkisel boyalarla beyaz kapatma yapıldığında parlaklıkta, kalıcılıkta problem yaşanır. Ancak amaç sağlık olduğunda elbette güzelliği ikinci plana atmak lazım.

Beyazı olan hamilelere röfleyi önerebilirim. Röfle cilde değmediği için, kişi sarışın veya gölge yapılabilir.

İlgili cevap: Saç neden erken beyazlar?

Boşanma davası hangi durumlarda reddedilir?

Hisseli tapu nedir?