Sarı saç kimlere yakışır?

Kimler saçlarını sarıya boyatmalı? Sarı saç bakımı nasıl yapılır? Kuaför Adnan Serter cevaplıyor.

sari-sac

Sarı saç aslında her kadına yakışır. Yine de sıcak mı yoksa soğuk grup musunuz diye bakmak lazım.

Eğer sıcak gruba aitseniz ve saçlarınız koyu renkse, renk açıcılar kullanarak saçınızın rengini açmanızı tavsiye ederim.

Saçınız kumral tonlardaysa, normal boyayla sarı yapabilirsiniz. Bu gruptaki kadınlara altın tonları ve yumuşak saman sarıları çok yakışacaktır.

Açık tenli olup da soğuk gruba dahilseniz, yaz insanısınız demektir. Ki sarı saç yine çok yakışır. Ama bu sefer mavili tonlar, platinler, bebek sarıları, beyaza kaçan sarılar, küllü sarılar daha hoş duracaktır.

SARI SAÇA UYGUN GÖZ MAKYAJI

Saç rengini açtığınızda ten rengi koyu kalır.  Eğer teni koyulaştırırsanız iki renk birbirine yaklaşacağı için gözdeki ifade azalır.

Birbirine yakın iki renk yanyana gelince çok fark edilmezler. Dolayısıyla birini koyultarak veya açarak fark edilmesini sağlamak lazım.

Saç rengini açtığınızda gözlerdeki ifade geriye kaçar. Bu nedenle, sarı saçlı kadınların koyu renk rimel ve kalem kullanmaları gerekir.

SARI SAÇLARIN BAKIMI

Sarı saçlar, özellikle Türkiye şartlarında, biraz daha fazla bakım ihtiyaç duyar. Çünkü Türk ırkında saç rengi genelde koyudur.

Saçı sarı ya da açık renklere boyamak için güçlü kimyasal boyalar veya açıcılar kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu kadar kimyasal işlem yapılınca da saçın doğası bozuluyor. Saç bakım kürlerine ihtiyaç duyuluyor.

Ciltteki problemleriniz için şampuan; saç, boya ve saç uçlarındaki sorunlar içinse maskeler ve bakımlar kullanmak gerekir.

Mesela saç diplerinde çok yağlanma var diyelim. Yağlanmayı azaltıcı ürünü kullanmak yağın saça bulaşmasını engeller. Yıkadığınızda dipte hapsolmuş yağı suyla arındırmış olursunuz ama saça bulaşmadığı için saçınız yağlanmaz.

PROTEİN VE NEMLENDİRİCİ KÜR

Sarı saçlarda çok fazla kimyasal kullanıldığı için saçın protein yapısı bozulur. İç yapısı parçalanır. Buna protein yapılması lazım ki güçlensin.

Siz, “Saçlarım çok kuru” diye şikayet edersiniz. Aslında saçınızda çok su vardır. Ama kimyasallardan dolayı saçınızdaki sertliği kuruma olarak algılarsınız.

Oreal dediğimiz açıcı, perma ve kuvvetli kimyasallardan sonra mutlaka protein içerikli bir kür kullanmak lazım. Sonra da yoğun nemlendiricili bir küre geçilmelidir. Bir, bir buçuk ay sonra saç ancak kendine gelir.

İlginizi çekebilir: Hangi yüz şekline hangi topuz modeli yakışır?

Kolay kilo vermek için işinize yarayacak ipuçları

French manikür nedir?