Uzun saç kimlere yakışır?

Uzun saç genel görünümüzü nasıl etkiler, ne amaçlar tercih edilir?

Uzun saç, bir örtü gibidir. Eğer saçlarınız uzunsa, kilonuzun algılanması zorlanır. Zayıf mısınız, şişman mısınız, algılamak zorlaşır.

O yüzden uzun saçı ben hep bir çarşafa benzetirim. Birçok defoyu örter. Omuzlarınız darsa darlığını, genişse genişliğini örter. Dolayısıyla sizin bedensel olarak örtmek istediğiniz bir şey varsa, uzun saçı kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Vücut defolarınızı kapatmak için uzun saçı tercih edebilirsiniz.

Uzun saçın modeli de çok önemlidir. Dümdüz uzun bir saçtan bahsediyorsak, uzun yüzlü bir kadına dümdüz, hiç katsız bir saç hiç yakışmaz, çünkü yüzünü daha da uzatacaktır. Ama uzun yüzlü kişiler bir kakül yaparsa, bu etki ortadan kalkacaktır.

Aslında şu yüze mi yakışır, bu yüze mi yakışır değil, uzun saçın modeli önemlidir. Uzunluğu o kadar önemli değildir.

Fakat çok kısa boylularda, özellikle bacak boyları kısa kadınlarda uzun saçı çok tavsiye etmem. Üstten kesildiğinde vücut ikiye, üçe bölünmüş oluyor ve daha kısa gözüküyor. Ama uzun boylu bir kadında uzun saç çok daha kullanışlı olacaktır. Proporsiyonlarını daha da destekleyecektir.

-Uzun saçın orta yaşın üstü kadınlarca pek tercih edilmediğini söyleyebilir miyiz?

Aslında bu ruh haliyle ve Türk toplumunun bakış açısıyla, gelenek, görenekleriyle alakalı bir durum. Avrupa’da çok uzun saçlı orta yaşın üzerinde kadınlar var.

Esas sorun, yaş ilerledikçe saçta da yaşlanma oluyor. Bir saç telinin ömrü normalde 4-6 yıldır. 6 yılda bir saç dökülür ve tekrar uzar. Fakat yaş ilerledikçe yeni çıkan saç azalıyor ve saçlar cılızlaşıyor. Cılız saç uzatmak çok hoş bir görüntü ortaya çıkarmıyor.

 

Yapı kooperatifi nasıl kurulur?

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler var mıdır?