Aralıklı Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son yıllarda çok popüler olan Aralıklı Oruç konusunda temel bilgileri paylaşıyoruz

Aralıklı oruç, son yılların en popüler diyetlerinden biri. Bu diyet, belirli bir süre boyunca hiçbir şey yenmemesine dayanır, ancak alıştığımız ismiyle İslam dinindeki oruç gibi içecek tüketimine bir sınırlama getirmez. Bu diyet, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak için kullanılabilir ve sağlık için faydalı olabilir.

Aralıklı oruç, birçok farklı şekilde yapılabilir. En yaygın olanı, 5/2 orucudur. Bu diyette, haftada beş gün oruç tutulur ve iki gün boyunca normal yeme ve içmeye devam edilir. Bunun yanı sıra, 16/8 orucu gibi diğer seçenekler de mevcuttur. Bu diyette, 16 saat boyunca oruç tutulur, yani yiyecek tüketimi yapılmaz, 8 saat boyunca yeme ve içmeye devam edilir. Yiyecek tüketimi yapılmayan saatlerde su, çay, kahve gibi içerecekler normal şekilde tüketilir.

Aralıklı oruç, vücut yağ oranını azaltabilir ve kilo kaybına yardımcı olabilir. Ayrıca, aralıklı oruç, beyin sağlığını koruyan ve yaşlanma sürecini yavaşlatan anti-enflamatuar etkiler de sağlayabilir. Ancak aralıklı oruç herkes için uygun olmayabilir. Özellikle, gebeler, emziren anneler veya bazı sağlık sorunları olan kişiler için uygun olmayabilir. Ayrıca, aralıklı oruç, anksiyete veya depresyon gibi psikolojik sorunları olan kişiler için de uygun olmayabilir. Bu nedenle, tıbbi etkiler açısından mutlaka bir hekime danışılması, diyetin de bir uzman gözetiminde yapılması gerekir.

Aralıklı oruç diyeti ile kilo vermek isteyenlerin, diyetin yanında mutlaka egzersiz, yürüyüş ve benzeri hareket içeren bir gündelik rutin oluşturması önerilmektedir.

Güneş Yanığında Acıyı Geçirmek İçin Ne Sürülebilir?

Enflasyon Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır?