Diyet yaparken 1 ayda kaç kilo vermek idealdir?

Diyet yaparken sağlık açısından ayda kaç kilo vermek gerekir? Diyetisyen Seval Eraydın cevap veriyor.

tarti

Biz diyetisyenlere en çok yöneltilen sorulardan biri de bu.

Kişi 6 senede 20 kilo almıştır. Bize gelir. Fazla kilolarını 2 ayda vermek istediğini söyler. Böyle bir şey elbette mümkün değil.

Diyelim ki, 25 yaşında biri zayıflamak için geldi. Ona önereceğim, ilk etapta haftada 1 kilo vermektir.

Ancak bu kişi örneğin 60 yaşında ise haftada 1 kilo zayıflaması doğru olmaz. Hedeflenen genelde 500 gr-1 kilo arasında kilo kaybıdır. Çünkü yaş ilerledikçe daha az kilo verilmesi sağlıklıdır.

Eğer kişi yeterli ve dengeli beslenmeyle 1 değil de 1,5 kilo verirse, bu aslında metabolizmasının değişmesiyle ilgili bir durumdur.

Hızlı kilo vermek sakıncalıdır

Sağlıksız bir şekilde hızlı kilo veren biri yetersiz ve dengesiz besleniyor demektir. Öncelikle kansız kalabilir. B ve B12 vitaminleri azalabilir. Bunlar azaldığı için de kişi saldırganlaşır. Ayrıca hızlı kilo vermek vücutta sarkmalara neden olabilir.

Bırakın hızlı kilo vermeyi, sağlıklı bir zayıflamada dahi kişinin zaman zaman dinlendirilmesi gerekir.

Diyelim ki birinin 40 kilo fazlası var. 10 kilo verdikten sonra hastayı 1-2 hafta dinlendiririz. Çünkü bu kiloyu oturtmasını, aynı kiloda kalmasını isteriz.

1 yılda 25 kilodan fazla verilmesi taraftarı değiliz. Hele de 40 yaşın üzerinde bu çok tehlikelidir. 1 yılda genç bir insana ise en fazla 40 kilo verdirebiliriz.

İlgili cevap: Kilo vermenin püf noktaları nelerdir?

Kedinin diş bakımı nasıl yapılmalı?

Aft evde nasıl tedavi edilir?