Ekmek kilo aldırır mı?

Ekmek yemeyi kesmek kilo vermeyi sağlar mı? Ekmek ne kadar kilo aldırır? Diyetisyen Şengül Üre cevap veriyor.

ekmek

Ekmek kilo aldırmaz. Ekmekle kıyaslandığında çok daha fazla kilo aldıran besinler vardır. Örneğin, bir dilim kek, hele de zenginleştirilmişse, 600-800 kalori olabilmektedir. Bir dilim ekmek ise 70 kaloridir.

Ben danışanlarıma her zaman için ekmek yemeyi öneriyorum, çünkü ekmek en masumu. Ayrıca sinir sistemi ve genel sağlık için zengin bir B vitamini kaynağı.

BEYAZ EKMEK ACIKTIRIR

Ekmek en kaliteli karbonhidrat kaynaklarından biridir. Ancak çeşidi çok önemlidir. Beyaz ekmek çabuk acıktırır. Glisemik indeksi yüksektir.

Öte yandan, tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, tam tahıllı ekmek ise beyaz ekmeğe oranla çok daha tok tutar. Kilo yönetimine katkı sağlarlar. Gramajları aynı olduğu sürece bu ekmeklerin kalorisi aynıdır. 1 dilimleri, yani 25 gramı, 70 kaloridir.

Beslenme değeri açısından kaliteli ekmeği seçmek gerekir. Bu bakımdan beyaz ekmek dışında kalan ekmekler daha iyidir. Arada beyaz ekmek de yenebilir ama çok acıktırdığını göz ardı etmemek gerekir.

EKMEK YERİNE PİLAV YEMEK

“Ben hiç ekmek yemiyorum” diyenlerin bazen her öğünde bir tabak pilav yediklerini gözlemliyoruz. Oysa 1 dilim ekmek, 2 kaşık pirinç ya da bulgur pilavına eşittir. Yani 1 tabak pilav yendiğinde, tabağın büyüklüğüne bağlı olarak, 4-12 dilim ekmek tüketilmiş gibi olabilir.

Yahut ekmek yerine çorba içenlere rastlıyoruz. Eğer yağlı bir çorba değilse ve küçük bir kaseyse 2 dilim ekmeğe eşittir. Ama büyük bir kaseyse 4 dilim ekmektir.

GÜNDE 4-6 DİLİM

Diyet yapanlarda ekmek miktarı erkeğe, kadına veya çocuğa göre değişse de günlük 4-6 dilim ekmek uygundur.

Günlük aktivite, yaş, cinsiyet, egzersiz, diyet, kullanılan ilaç, metabolik hız gibi unsurlar dikkate alındığında elbette farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak 4-6 dilimin altına inilmemelidir.

Botoks mimikleri yok ediyor mu?

Lazer epilasyonun zararları var mı?