Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Erkekler ve kadınlar günde ne kalori almalı? Kişiye göre farklılık gösterir mi? Diyetisyen Seval Eraydın yanıtlıyor.

kalori-ihtiyaci

Biz diyetisyenler günlük kalori ihtiyacını en kolay şöyle hesaplarız:

Kişinin olması gereken ideal kiloyu buluruz. Eğer çok şişman değilse ideal kilosunu 24-25 ile çarptığımızda bir günde ihtiyacı olan kaloriyi bulmuş oluruz.

Ancak erkekler için bu biraz daha fazladır. Onların 27-28 ile çarpması doğru olacaktır.

KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİR

Genel ifadelerle konuşacak olursak, 25 yaşın altında olanların günlük alması gereken kalori kadınlar için 1800 – 2200 arasında değişir. Erkeklerde ise 2500 – 3400 arasındadır.

Fakat bu hesaba kişinin boyu, kilosu, vücut tipi, günlük harcadığı enerji etki edebilir. Dolayısıyla tüm bunlar kişiye özeldir.

1 GRAM YAĞ 7 KALORİ

Peki kilo vermek için günlük kalori ne kadar azaltılmalı?

Biz diyeti haftada 1 kilo verecek biçimde düzenleriz. Diyetisyenlerin uyguladığı şöyle bir formül vardır:

1 gram yağ vermek için 7 kalori harcamak lazım. Kişinin haftada 1 kilo verebilmesi için de 7000 kalori harcaması gerekir. Bu durumda, günlük ihtiyacını 1000 kalori kadar düşürmesi lazım diyerek ona uygun bir liste hazırlarız.

Ama dediğim gibi, bu elbette kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Örneğin, kişinin haftalık vermesi gereken kilo daha az olabilir. O zaman düşürülecek kalori miktarı da buna uygun olur.

Ayrıca kişi 1 haftanın sonunda kontrole geldiğinde genel duruma bakarız. Eğer, “Çok aç kalıyorum, bunu yapamayacağım” derse kaloriyi biraz daha artıracak şekilde bir diyet listesi veririz.

İlgili cevap: Hızlı ve kolay kilo vermek isteyenlerin bilmesi gerekenler

Özgüven nasıl yükseltilir?

Sigarayı bırakanlar neden kilo alır?