İdeal kilo nasıl hesaplanır?

İdeal kilo hesabı için öncelikle “beden kitle indeksi”ni bulmak gerekir. Ki bu da, kişinin ağırlığının (kg), boyunun metre cinsinden karesine bölünmesi ile hesaplanır.

İdeal ağırlık ise bireyin hedeflediği beden kitle indeksinin, boy uzunluğunun karesiyle çarpılması sonucunda elde edilir.

Beden kitle indeksi hesaplandığında sağlıklı aralıkta olup olmadığına bakılır. Bireyin ideal ağırlığı da buna göre belirlenir.

Bu hesaplamada ideal sonuç 20-25 arasıdır. 25-29 aralığındaki değerler hafif şişmanlığı gösterir.

29-30’dan sonra ise şişmanlık söz konusu demektir. Devamında, obezite 1. derece, 2. derece olarak devam eder.

BİYOELEKTRİK EMPEDANS ANALİZİ

Öte yandan, beden kitle indeksi bazen doğru sonuç vermeyebilir. Kişinin yağ analizini yaparak vücuttaki yağ oranına da bakmak gerekir.

Bunun için de “biyoelektrik empedans analizi” denen yöntemi kullanıyoruz.. Bir cihazla kişinin vücudundaki yağ-kas oranını ölçüyoruz.

Cihazın ölçümlerine bakarak yorum yapıyoruz. Beden kitle indeksine göre normal değerlerde olan birinin yağ oranı yüksekse ideal kilosu farklı çıkabiliyor.

Parmak izi gibi kişinin sağlıklı kilosu da farklıdır. Kas yapısına, cinsiyetine, boyuna, sosyal yaşantısına, iş ve günlük hayatına uygun bir beslenme programı belirlenmelidir.

Bu cevap Diyetisyen Şengül Üre ile yüz yüze görüşülerek alındı. Editörlerimiz tarafından yazılı hale getirildi. Uzmanın profilini ziyaret etmek için tıklayın.

İlgili cevap: Kilo vermenin püf noktaları nelerdir?

Evde yapılan hangi tadilatlar mal sahibine aittir?

Vajinal akıntılar nasıl tedavi edilir?