Kilo vermenizi kolaylaştıracak 10 yiyecek

Kilo vermeyi kolaylaştıran yiyecekler nelerdir? Diyet yaparken yiyecek listesinde neler daha fazla yer almalı?

yiyecek

1) Salatalık

Salatalığın besin değeri olarak faydası azdır. Fakat sizi birkaç kalori ile doyurabilen, salatalarınızı daha lezzetli hale getiren bir sebzedir. Atıştırma saatlerinde salatalığı ince şeritler halinde keserek tüketebilirsiniz.

2) Greyfurt

Greyfurt çok lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Sabah kahvaltıda veya salataları süslemek için kullanabilirsiniz. Araştırmalara göre, greyfurt meyvesi ve greyfurt suyu kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bunun sebebi ise insulin seviyesini düşürmesidir.

3) Mercimek

Lif, folik asit ve magnezyumdan oluşan mercimek, diyetlerinizin mükemmel bir destekçisidir. Mercimek, sizi sanki et, hatta kremalı bir yemek yemiş hissi verir ve tabii verdiği bu tatlardan çok daha az kalorilidir.

4) Yulaf

Yulaf ve içinde yulaf olan yiyecekler, yüksek lif oranları sayesinde daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca tahıl tüketiminin kilo vermede etkin rol oynadığı bilinmektedir. Yulaftan en iyi şekilde yararlanmak için sabah kahvaltınızda yulaf ezmesi tüketin. Ofiste yemeği düşünüyorsanız, şekersiz hazır yulaf ezmesi alın ve tatlandırıcıyı kendiniz ekleyin.

5) Kabuklu kuruyemişler

Tuzlu atıştırmalık müptelasıysanız, kabuklu yemişler bu bağlılığınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Tabii çok olmamak kaydıyla, tuzsuz şamfıstığı, kabuklu ceviz, kabuklu fıstık gibi yemişleri cips türü tuzlu ve sağlıksız atıştırmalıkların yerine koyabilirsiniz.

6) Elma

Tatlı ihtiyacınız arttığında elma bu isteği az kalori ile gidermenizi sağlayan bir meyvedir. İsterseniz taze, isterseniz de pişirilmiş şekilde tatlı olarak tüketin. Bu meyve sizi uzun süre tok tutacak kadar besleyici özelliklere sahiptir.

7) Yumurta

Sağlıklı kilo verme yolunda yumurta size büyük bir besleyici yoldaştır. Ortalama 72 kaloridir. 6 gram protein içerir. İhtiyacınız olan neredeyse her türlü vitamin yumurtada vardır. Katı yumurtayı egzersiz sonrası atıştırmalık olarak da tüketebilirsiniz.

8) Badem

Tüm sert kabuklu yemişler sağlıklıdır ama özellikle badem kilo vermede yemeniz gerekenlerden biridir. Kalorisi diğer yemişlere göre daha azdır. İçerdiği protein ve yağ çok acıkmanızı önler.

9) Bitter çikolata

Bitter çikolatanın kalorisinin ve yağının çok olmasına rağmen tercih edilmesini sağlayan 2 ana neden vardır: Fazla miktarda yenmesi sütlü çikolataya göre zordur. Ve çok yönlü bir antioksidandır. Bir diyet yiyeceği değildir ama bitter çikolata yerine yiyeceğiniz başka bir tatlıya göre hem çok daha az kalori almanızı hem de tatlı ihtiyacını daha sağlıklı bir şekilde karşılamanızı sağlar.

10) Sebze çorbaları

Sebze çorbaları diyetlerin vazgeçilmez öğelerindedir. Midenizi doldurarak yer kaplar ve çok da sağlıklıdır. Fakat tabii burada krema içerenlerden bahsetmiyoruz.

Mutlaka okuyun: Ekmek kilo aldırır mı?

Anlaşmalı boşanma nedir?

Boşanma davasında mallar nasıl paylaşılır?