Kolay kilo vermek için işinize yarayacak ipuçları

Başarılı ve uzun vadeli kilo kaybını sağlamak istiyorsanız yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda kalıcı değişiklikler yapmalısınız.

kilo-vermek

Moda diyetler, kilo verme programları ve tabii kolay yoldan para kazanmak isteyen üçkağıtçılar hızlı ve kolay kilo kaybı vaat eder. Fakat aslına bakarsanız her başarılı zayıflama programının arkasında egzersizle birlikte kalori kontrolü sağlayan, sağlıklı bir beslenme programı yatmaktadır.

1) Söz verin

Kalıcı kilo vermek zaman ve çaba gerektirir. Kendinize bir ömür boyu uymanız gereken sözler vermelisiniz.

Öncelikle hayatınızda kalıcı değişiklikler yapmak istediğinize ve bunu da doğru sebepler nedeniyle yaptığınıza dair kendinizi ikna edin.

Zayıflamak adına verdiğiniz sözü tutmak için odaklanmanız şart. Alışkanlıklarınızı değiştirme yolunda pek çok fiziksel ve zihinsel enerji harcamanız gerekecek.

Bu nedenle de zayıflamak için yeni yaşam tarzını planlarken önce hayatınızdaki mali sorunlar veya ilişki problemleri gibi diğer stres faktörlerini çözmeniz gerekir.

2) Motivasyonunuzu belirleyin

Hiç kimse sizi zayıflamaya zorlayamaz. Sadece ve sadece kendinizi mutlu etmek için diyet ve egzersiz yapmalısınız.

Zayıflama planınıza sıkı sıkıya bağlı kalmanız için sizi motive edecek şey ne?

Motive olmanızı ve odaklanmanızı sağlayan, sizin için önem arz eden, örneğin plajda rahat rahat güneşlenme veya daha uzun ve sağlıklı bir yaşam gibi sebeplerin listesini çıkarın.

İleride kaytarmaya başladığınız anlarda, motivasyonunuzu sağlayan unsurları düşünerek gücünüzü yeniden toplayabilirsiniz.

3) Hedefleriniz gerçekçi olsun

Gerçekçi hedefler belirlemek kolay görünebilir. Ancak neyin gerçekten gerçekçi olduğunu nereden bilebiliriz?

Uzun vadede haftada yarım kg ile 1 kilo vermek en ideal olanıdır. Ancak hayatınızda önemli değişiklikler yaptıysanız daha hızlı kilo verebilirsiniz. Ama tabii bu değişikliklerin ne kadar sağlıklı olduğundan emin olun.

Haftada 500 gr ile 1 kilo vermek için düşük kalorili bir diyet ve düzenli egzersiz gerekir. Günlük tükettiğinizden 500-1000 daha fazla kalori yakmalısınız.

kilo-ipuclari

4) Sağlıklı gıdaların tadını çıkarın

Zayıflamanıza yardımcı olacak yeni yemek yeme alışkanlıklarınızın toplam kalori alımını düşürmeyi amaçlaması şart.

Ancak kalorileri azaltmak demek, lezzeti, yemekten aldığınız hazzı bir kenara bırakacağınız anlamına gelmiyor.

Kalori alımını azaltmanın bir yolu vejetaryen diyettir. Yani meyve, sebze ve tam tahıllarla beslenmektir.

Lezzet ve sağlıklı beslenmeyi birbirine ters kelimeler olarak algılamayın.Hem sağlıklı hem de lezzetli yiyeceklerin peşine düşün.

5) Hareketli olun ve tabii hareketli kalın

Kilo vermenin anahtarı tükettiğinizden daha fazla kalori yakmaktır. Çünkü 3500 kalori yaklaşık 500 gram yağa eşittir. Dolayısıyla yarım kg vermek için aldığınız kaloriden 3500 kalori daha fazla yakmanız gerekmektedir.

Egzersiz yapmadan da kilo vermek elbette mümkün ama egzersiz artı kalori kısıtlaması kilo kaybını destekler. Egzersiz, diyetle yakamadığınız kalorileri yakmanıza yardımcı olur.

6) Bakış açınızı değiştirin

Eğer başarılı ve kalıcı bir zayıflama istiyorsanız, sadece birkaç hafta veya 2-3 ay sağlıklı gıda tüketip egzersiz yapmanız yeterli gelmez. Bu yeni alışkanlıklarınızı yaşam tarzınız haline getirmelisiniz.

Yaşam tarzı değişiklikleri ise yeme alışkanlıklarınıza ve günlük rutininize dürüst bir şekilde bakmanızla başlar.

Zayıflarken yaşadığınız zorlukları aklınızdan çıkarmayın. Emeklerinizi zayi edecek alışkanlık ve davranışlarınızı yavaş yavaş değiştirecek bir strateji belirleyin.

Hamile kalmak için en uygun 5 pozisyon

Sarı saç kimlere yakışır?