Metabolizma hızı kilo vermeyi nasıl etkiliyor?

Metabolizma hızı nedir? Metabolizma hızının yavaş veya hızlı olması kişinin kilo vermesini nasıl etkiler? Diyetisyen Şengül Üre cevaplıyor.

metabolizma

Metabolik hız, insanın hiç hareket etmediği anlarda, hatta yatar pozisyonda olsa dahi harcadığı enerjidir. Bu nedenle de kilo verirken çok önemlidir.

Danışanlarımızın metabolizma hızının düşük olduğunu tespit edersek arttırmak için neler yapabiliriz diye bakarız.

Çünkü metabolizma hızı, kişinin yediklerini tolere edemediği, yani aldığı enerjiyi depoladığı durumlarda, kilo artışını ek bir faktör olarak olumsuz yönde etkiler.

BİRÇOK ŞEYDEN ETKİLENİR

Metabolik hız; alınan besinlerden, günlük hayattaki aktiviteden, kişinin yağ ve kas oranından, sıvı tüketiminden ve uyku düzeninden çok etkilenir.

Bireyin metabolik hızı düşükse, günlük aktivitesi azsa yemek yemesine ve aldığı enerjiye dikkat etmiyorsa, metabolik hızı düştükçe kilo artışı yaşar.

Bunun tersi olduğunda, yani kişi gerekenden az enerji alırsa, günlük aktivitesi yüksekse, kas oranı fazlaysa zaten metabolik hızı da yükselir ve zayıflamaya başlar.

ÇOK HIZLI OLMASI DA İYİ DEĞİL

Metabolizma hızının çok yüksek olması da olumlu değildir. O zaman da zayıflık, kilo alamama problemi ortaya çıkar.

O tür durumlarda altta yatan bir neden var mı diye bakarız. Örneğin, tiroid bezine bağlı hastalıklar gibi. Bir sağlık sorunu varsa o konunun uzmanıyla birlikte çözmeye çalışırız.

Metabolik hızı dengelemek çok önemlidir. Kişinin ortalama metabolik hızı, aldığı yiyeceklerin termik etkisi, günlük hareketliliği gibi birçok faktörü göz önünde bulundurarak planlama yapmak gerekir.

İlginizi çekebilir: Hangi durumlarda zor kilo verilir?

Kürtaj nasıl yapılır?

Roka nasıl yetiştirilir?