Google’da benimle ilgili istemediğim bilgiler çıkıyor. Nasıl kaldırtabilirim?

Google arama sonuçlarında, bir kişi hakkında olumsuz bilgiler, özel hayatına ilişkin içerikler, yorumlar ya da yıllar evvelinden yargılanmış olduğu bir dava ile ilgili haberler görüntülenebilmektedir. Ayrıca Google’da yer alan benzer olumsuz içeriklerden tüzel kişilerin de zarar görmesi mümkündür.

arama

1) Kaynak siteden kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Google bir arama motoru olduğundan içeriklerin bulunduğu kaynak sitelerden çekerek indeksler. Bu nedenle söz konusu içeriklerin öncelikle içeriğin yer aldığı kaynak siteden çıkarılması gerekir. O zaman bir süre sonra zaten Google sonuçlarından da otomatik olarak silinir.

2) Dava açabilirsiniz.

Söz konusu içeriğin bulunduğu siteden içerik kaldırılamamışsa, mahkeme yoluyla tedbir olarak kaynak sitenin engellenmesi veya içeriğin çıkarılması sağlanabilir. Bunun için suç duyurusunda bulunulabilir ve tazminat davası açılabilir.

3) Google’a başvurulabilirsiniz.

Diğer yandan acilen kaldırılması gereken kimlik ya da kredi kartı bilgilerinin Google’da görüntülenmesi durumunda, Google yönetimine başvurularak içerikler çıkarılabilmektedir. Google başvuru sayfası için buraya tıklayın.

Biri cep telefonuma hakaret mesajları gönderdi. Ne yapabilirim?

Kiracılar kira sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmeli?