Evde yapılan hangi tadilatlar mal sahibine aittir?

Evde yapılan tadilatları ikiye ayırmak lazım. Evin kullanabilmesi için yapılması zorunlu olan tadilatlar ve evin değerini artıran kalıcı, faydalı giderler.

İlkine örnek olarak çatı tamiratını verebiliriz. Bu ortak yerdir ve evin kullanılabilmesi için yapılması şartır. Bunu mal sahibi ödemek zorundadır.

İkinciye örnek ise mantolama işlemidir. Bu hem kalıcı hem de malın değerini artırıcı bir unsurdur. Bu masraf da mal sahibine aittir. Kiracıya yüklenemez.

Fakat kiracı evi kendi zevki için badana boya yaptırıyorsa, bunun bedelini mal sahibinden isteyemez. Kendisi üstlenmelidir.

KİRADAN DÜŞÜLEBİLİR

Özetlersek, eve veya apartmana ait kalıcı ve faydalı ortak yerler ile bizzat eve yapılan imalat ve tadilatlar mal sahibinden istenebilir. Bunun dışında kalanlar istenemez.

Diyelim ki, kiralanan evin banyosunda musluk yok. Bu olmadan banyo işlevsel olmayacağı için yapılması zaruri giderdir. Kiracı bu gideri yapıp kira bedelinden düşebilir.

Bu cevap Avukat Avni Olcay ile yüz yüze görüşülerek alındı. Editörlerimiz tarafından yazılı hale getirildi. Uzmanın profilini ziyaret etmek için lütfen tıklayın.

Çocuk sahibi olmak isteyenler ne sıklıkla ilişkiye girmeli?

İdeal kilo nasıl hesaplanır?