Boşanma davası ne kadar sürer?

Boşanma davasının süresi nelere bağlıdır? Anlaşmalı boşanma veya çekişmeli boşanma olduğunda ne kadar sürer? Avukat Bünyamin Türkmenözü cevaplıyor.

bosanma-davasi

Anlaşmalı boşanma en çabuk biten davalardır. Taraflar her konuda anlaştığı için boşanma 1 duruşmada gerçekleşir. Fakat yine de mahkemelerin yoğunluğundan ötürü boşanmanın gerçekleşmesi 1-4 haftayı bulabilir.

Asıl sorun çekişmeli boşanma davalarındadır. Yeni usul kanunumuzla birlikte mahkeme ve Yargıtay’daki daire sayılarının artması sonucunda yargılama süreci bir nebze olsun kısaldı.

Yine de ön inceleme duruşması, tahkikat safhası gibi süreçlerden ötürü özellikle de İstanbul gibi büyük şehirlerde boşanma davaları en az 1 yıl sürüyor. Hatta koşullara bağlı olarak bu süre 2-3 yıla kadar da uzayabiliyor.

YARGITAY AŞAMASI DA VAR

Anadolu şehirlerinde mahkeme sayısı az olmasına rağmen nüfus az olduğu için çekişmeli davalar dahi 7-8 duruşma yapılarak 1 sene içinde sonuçlanıyor.

İstanbul’da ise nüfus fazla olduğundan 1 yılda ancak 3-4 duruşma yapılabiliyor. Bu da mahkeme sürecini uzatıyor.

Bir de tabii sonrasında Yargıtay aşaması var. Sonuçlar Yargıtay’dan yaklaşık 1 senede ancak dönebiliyor.

ANLAŞMALI BOŞANIN

Bu nedenle biz hukukçular her zaman için çekişmeli boşanma yerine anlaşmalı boşanmayı tavsiye ediyoruz.

Bu seçenek maliyet açısından da tarafları sıkıntıya sokmuyor. Çünkü avukatın anlaşmalı boşanmaya ayıracağı zaman ile çekişmeli boşanmaya ayıracağı zaman çok farklı olduğu için ona göre ücretlendirme yapılıyor.

İlgili cevap: Boşanan biri tekrar evlenmek için kanunen ne kadar beklemeli?

Tahliye kararına rağmen kiracı evi boşaltmazsa ne olur?

Boşanan biri tekrar evlenmek için kanunen ne kadar beklemeli?