Türkiye’de ilk yerli malı defilesi ne zaman yapıldı?

İstanbul Kız Lisesi Mezunlar Cemiyeti tarafından düzenlenen “Yerli Malı Defilesi” nerede yapıldı?

1950

1950’lerin Türkiye moda dünyasında, 1930’larda tüm Türkiye’de yerli sermayedar grubun desteklenmesinin bir başka şekli olarak başlatılan “Yerli Malı Kampanyaları”nı anımsatan bir gelişme oldu.

Dönemin gazetelerinde, İstanbul Kız Lisesi Mezunlar Cemiyeti tarafından ilk kez “Yerli Malı Defilesi” yapılacağı belirtiliyordu.

Bu farklı defilenin düzenlenmesindeki asıl amaç da ucuza alınan kumaşlarla ağır elbiselerin yapılabileceği iddiasıydı.

Bu amaçla yola çıkan Dernek Başkanı Didar Çağlayan, yanında iki mankenle 2 ay çalışarak bu defileye hazırlanmıştı.

Taksim Belediye Gazinosu

25 Mart 1955 günü, Taksim Belediye Gazinosu’nun salonunun ancak yarısı dolmuştu.

Fakat İstanbul Valisi Fahrettin Kerim Gökay’ın çabaları ve o sırada İstanbul’da bulunan Fransız bahriyeliler salonu boş kalmaktan kurtarmıştı.

Podyuma ilk çıkan ilk manken Semra Karatosun’du. Karatosun’un sergilediği elbisenin ismi “Katibim”di ve orkestra da ünlü “Katibim” şarkısını çalıyordu.

İkinci elbise: Çapkın

“Hafta” dergisi adına defileyi izleyen Azize Erten’in yazısından öğrendiğimiz kadarıyla podyumda sergilenen ikinci elbisenin ismi “Çapkın”dı. Erten’in elbise ve onu sergileyen manken hakkındaki anlatım tarzı oldukça ilginç:

“Semra’dan sonra İstanbul Kız Lisesi’nin mezunlarından esmer, şirin bir kızcağız, Rieli bir pantolonla piste fırladı. Bu da “Çapkın”…

Hakikaten pek çapkın bir edası var kafirin… Mamafih, bu çapkın, bizim yerli çapkınlara hiç benzemiyordu, ondan emin olabilirsiniz.”

Böbrek taşı neden olur?

İstanbul’a ilk Rover marka otomobil ne zaman geldi?