İstanbul’a ilk Rover marka otomobil ne zaman geldi?

Padişah Abdülhamit ülke sınırlarına otomobil girmesini yasaklamıştı. Ancak İngiliz Büyükelçi’nin aldığı özel izinle Türkiye’ye ilk Rover marka otomobil girdi.

rover-car

1905 yılında R. L. Jefferson adlı bir İngiliz, Autocar dergisinin desteğiyle çıktığı Avrupa turunun son durağı olarak İstanbul’u seçmişti.

İngiltere Kraliyet Coğrafya Kurumu üyesi olan Jefferson, 1893’te bisikletle Londra’dan İstanbul’a gelmeyi başarmıştı.

Sultan Abdülhamit: Otomobil giremez!

Şimdi aynı yolu bir kez de otomobille kat etmek istiyordu, ancak Sultan Abdülhamit’in emri vardı: Osmanlı topraklarına kesinlikle otomobil girmeyecekti.

Bu sorun İngiliz Büyükelçisi Sir Nicholas O’Conner’ın ısrarlı çabaları sayesinde çözüldü ve gerekli izin alındı.

Rover marka arabasıyla çıktığı ‘tehlikeli’ yolculukta Jefferson’ın en önemli yardımcısı, Rover fabrikasının baş teknisyeniydi. 21 Eylül 1905’te Coventry’den başlayan yolculuk, Orta Avrupa’ya kadar sorunsuz geçti.

Benzin sıkıntısı

O dönemde şimdiki gibi adım başı istasyonlar olmadığı için tek sıkıntı benzindi. Bu sorunu da gezinin sponsoru Autocar dergisi güzergah üzerindeki merkezlere önceden trenle benzin göndererek çözmüştü.

Gerçek sorunlarsa Harmanlı’da Osmanlı topraklarına girdikten sonra başladı. Daha sınırdan girerken, görevliler otomobili alıkoymak istedi.

Bereket Sultan Hamit’ten alınmış geçiş izni yanlarındaydı. Edirne’den sonra yollar otomobilin ilerlemesine izin vermediği gibi, güvenlik de cabasıydı.

Sonunda 6 kasım 1905’te güç bela İstanbul’a vardıklarında şehir günlerce onları konuşmuştu.

Türkiye’de ilk yerli malı defilesi ne zaman yapıldı?

Diş dolgusu nasıl yapılır?