Hepatit C nasıl bulaşır?

Hepatit C virüsünün bulaşma yolları nelerdir? Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Fuat Çetinkaya yanıt veriyor.

hepatitc

Hepatit C virüsü cinsel yolla ve kanla bulaşır. Ancak cinsel yoldan bulaşma ihtimali daha azdır. Genelde kan yoluyla bulaşır.

Bu virüs de tıpkı hepatit B gibi belirti vermez. Sinsidir. Onunla birlikte yaşayabilirsiniz. Bir gün tesadüfen, bir kan testi yaptırdığınızda karşınıza çıkar. Fakat nadiren fulminan dediğimiz, alevli bir şekilde seyir edebilir.

BULAŞMA YOLLARI

Hepatit B kadar bulaşıcı değildir. Toplumda görülme sıklığı yüzde 1 civarındadır. Hepatit C virüsü taşıyanların yüzde 40’ına virüsün nereden bulaştığı bilinmemektedir.

Bebeklere doğum sırasında anneden “dikey geçiş” dediğimiz yöntemle bulaşabilir. Bir diyaliz hastasının, bir transplant adayının, ameliyatta kendisine kan verilen bir kişininin virüsü kapma riski bulunmaktadır.

KANLA TEMAS ETMEYİN

Hepatit C kan yoluyla bulaştığından kanama olan bir yaraya veya kan damlasına çıplak elle temas edilmemesi lazım.

Düşünün ki, spor karşılaşmalarında burnu kanayan ya da bir yeri açılan sporcuyu hakem hemen kenara alıyor. Tedavisi tamamlandıktan sonra devam etmesine izin veriyor. Çünkü başka bir sporcunun o kanla temas etmesini istemiyorlar.

Kuaförlerde manikür veya pedikür sırasında etrafa bulaşmış kan damlaları olabilir. Artık giderek azaldı ama erkek berberlerinde, usturadaki jileti değiştirmeden farklı kişilerde kullanabiliyorlar. Bu şekilde bulaşmalar da olabiliyor.

Dişleri fırçalarken ağızda kanamalar olabilir. Bu kan damlacıkları dahi risk oluşturur. Bunlarda hepatit virüsleri bulunabilir.

Hepatit A ve B için aşılarımız olmasına rağmen Hepatit C için geliştirilmiş bir aşı maalesef henüz yok.

Burun estetiği ameliyatından sonra neler yaşanır?

Doğumdan sonra nasıl kilo verilir?