Güneş Yanığında Acıyı Geçirmek İçin Ne Sürülebilir?

Güneş yanığı olduğunda ciltte oluşan acıyı hafifletmek için deriye ne sürülebilir? Uzmanlarımızın tavsiyelerini uygulayarak güneş yanığı acısını azaltmak mümkün.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu cevaplıyor:

Yarım maydanozu blendırda parçalayın. 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 dilim limon ekleyin. Cildinize ovalayarak sürün. 45 dakika bekleyin. 3 günde bir kez bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz.

Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Ender Saraç yanıtlıyor:

1 adet Bepanthene krem, 1 parça saf zeytinyağı, 1-1,5 tatlı kaşığı saf aloaverayı karıştırıp bir krem yapın. Yanık olan bölgede acı hissettiğinizde sabun kullanmadan ılık duş alın. Ardından kremi yanan kısımlara sürün. Bu krem ağrınızı alacak ve kızarıklığı geçirecektir. Ayrıca güneş koruma kremi kullanmadan yandıysanız oluşabilecek lekeleri de önler.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan cevaplıyor:

Derin olmayan yanıklarda E vitamini içeren kremler, aloevera jel ve bebek pişik kremleri beraber kullanıldığında güneş yanıklarının çabuk iyileşmesini sağlar.

Bitki ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya cevaplıyor:

Bir şişe maden suyunun içine iki çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı lavanta yağı ve dört dal taze aloevera yaprağı katın. Bu karışımı blender’dan geçirin. Sonra spreyli bir şişenin içine koyun. Bu karışım güneş yanıklarına karşı birebirdir.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Erkan Koyuncu cevaplıyor:

Güneş yanığı durumunda öncelikle gölgeli bir yere geçilmeli ve yanan bölgeye soğuk suyla kompres uygulayıp sakinleştirici, parfümsüz bir nemlendirici sürülmelidir. Güneş yanığı olduğunda vücuda yoğurt, diş macunu, limon gibi şeyler sürülmemesi gerekir.

Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Eren Eroğlu cevaplıyor:

Serin bir duş almak ateşi düşürür, yanma hissini azaltır. Ancak buz uygulamak doğru değildir.  Su ile karıştırılmış serin süt kompresleri, yanık bölgelere 10- 15 dakika süre ile uygulanabilir.  Aleoveralı nemlendirici losyonlar yararlı olabilir. Aspirin, parasetamol gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler, ağrıyı giderebilir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Çiftçi cevaplıyor:

Birinci derece yanıklarda (yani su toplamamış, sadece kızarıkık olan yanıklarda) soğuk su ile ıslatılmış bezlerle pansuman yapabilirsiniz. Temiz bir poşet içine konmuş buzu araya ince ıslak bir havlu koyup cilde temas ettirerek de yanık ağrısı azaltılabilir.

Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Murat Özdemir cevaplıyor:

Güneş yanıklarında yanığın üstüne hiçbir şey sürülmesine gerek yoktur. Kesinlikle yoğurt gibi maddeler kullanılmamalıdır. Basit bir yanıkta ağrının giderilmesi için bölgenin sadece soğuk su musluğunun altına tutulması veya soğuk kompres uygulanması yeterli olacaktır. Kabarcıklar oluşmuş ise patlatılmamalıdır. Çünkü kabarcıklar içerisindeki su mikropsuzdur ve patlatılmadıkça yaranın mikrop kapması söz konusu olmayacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Güneş Yanığı Acısı Nasıl Geçer?

Aralıklı Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler