İnsanın sesi neden kısılır?

Sesin kısılması bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.

Ses çok geniş bir konudur. Sesle uğraşanlar sesi, insanın kişiliğini tayin eden bir öğe olarak tarif ediyorlar.

Entellektüel durumunuzu, o andaki sıhhatinizi sesinizle ifade edersiniz. Üzüntünüzü veya neşeli olduğunuzu sesinizle belli edersiniz.

Ses kısıklığı insanları çeşitli şekilde etkiler. Bir grup insan vardır ki, sesini üst düzeyde kullanır. Bunlar spiker olabilir, avukat, hakim, savcı, tiyatro sanatçısı, ses sanatçısı olabilir. Bu kişilerin ses kısıklığı hayatlarını olumsuz bir şekilde etkiler.

İşçi sınıfındaki kişilerse, kas gücüyle, vücuduyla ekmeğini kazanır. Ses kısıklığı hayatlarını etkilemez. Ancak bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.

Nedenleri çok çeşitlidir. Gırtlak iltihapları, ses teli iltihapları, akut ve kronik dediğimiz ani başlayan veya yıllar içinde devam eden iltihaplar olabilir.

Bunları şöyle sınıflayabiliriz: Geçirilmiş bir solunum yolu enfeksiyonundan sonra soluk borusu ve ses telleri şişebilir. Hastanın sesi hemen kısılabilir. Bu durum hekimin verdiği ilaçlarla çok çabuk ortadan kalkar.

Kronik ses kısıklığı ise uzun süre kötü şartlarda çalışanlarda, zehirli gazlara maruz kalanlarda, sigara içenlerde ve işinden dolayı bağırmak zorunda kalanlarda ses tellerinin kalınlaşması, nasırlaşması sonucu oluşabilir.

(Diğer önemli sebeplerden biri, ses teli nodüllerinden, şarkıcı nodülü denilen sesi ya çok kullanmak ya da yanlış kullanmaktan ortaya çıkan, ses telinin 1/3 ön kısmında herkesin ses telinin ön kısmında toplu iğne başı gibi çıkıntılar var. Bunlar şarkıcı nodülü, kissit nodülü dediğimiz, öpüşen nodüller, ses tellerinde duyularak alınırlar ve ses kısıklığının en büyük sebeplerinden biridir.) Bu kısmı anlamadım maalesef!!

TEDAVİ BİÇİMLERİ

Öncelikle hastanın yaptığı yanlışı düzeltmesi lazımdır.

Hasta ya çok konuşuyordur ya da konuşurken direkt patlamayı, konuşmayı gırtlağında yapıyordur. Diyafram desteği veya akciğer desteği alarak, dinlenerek ve belirli bir seste konuşmuyordur. Bir barda müzik yapıyordur. Ortam seslidir. Sigara dumanı vardır.

Gerçi artık öyle yerler yok ama sesini yanlış kullanan kişilerde nodül oluşur. Her şeyden önce bu tip kişilerin bol su içmesi, alkol ve sigaradan kaçınması, varsa bir reflü hastalığı onun düzeltilmesi ve sesini kullanması için de bu işle uğraşan kişilerle ses tedavisi ve sesini kullanma öğrenimini yapması lazımdır.

Bunlarla düzelmiyorsa ve fibrüleşme dediğimiz sertleşme yapıyorsa, o durumda ses teli nodülleri cerrahi tedavi gerektirir.

Metabolizmayı hızlandıran içecekler var mı?

Dişte apse neden olur?