Vajinal mantar nasıl tedavi edilir?

Vajina mantarının tedavisinde ne tür ilaçlar kullanılır? Tedavi devam ederken nelere dikkat etmek gerekir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Lale Göl cevaplıyor.

vajinada-mantar

Vajinal mantar tedavisi, enfeksiyonun süresi, yayılma derecesi ve yineleyici olup olmadığına göre düzenlenir. Keza kişinin gebe olup olmadığı da mutlaka göz önüne alınır.

  1. Ciltte enfeksiyon varsa, ağızdan alınan ilaçlarla desteklenir. Ağızdan alınan tek doz ilaç 72 saatte etkisini gösterir ve genelde yüzde 80 iyileşme sağlar.
  2. Hafif enfeksiyonlarda vajinal tablet veya krem formunda ilaçlar yeterli olabilir.
  3. Eğer tekrarlayıcı özelliği varsa eş tedavisine de gerek vardır.
  4. Kronik ve yineleyici enfeksiyonlarda şikayetler kaybolana kadar ağızdan ve “topikal” dediğimiz deri üzerinden tedavi uygulanabilir.

Tedavi devam ederken bunlara dikkat edin

  1. Tedavi sırasında cinsel ilişkiye girilmemelidir. Böylece partnerlere bulaşması engellenmiş olur. Kadın eğer eşine geçirirse kendi iyileşse bile yine mantar olur. Eşe de tedavi uygulanabilir ama genelde ortaya çıkan sorunlar erkeklerde değil, kadınlarda daha belirgindir.
  2. İç çamaşırlarının naylon değil pamuklu olması gerekir.
  3. Kişinin tedavi süresince fazla alkol kullanmaması lazım.
  4. Tuvalet hijyeni önemlidir. Tuvalette temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.
  5. Sık sık vajinal duştan kaçınılmalıdır. Çünkü vajinanın normal florası bozabilir. Özellikle de asit baz dengesini bozabilecek sabunlar kullanılmamalı.
  6. Genital organların kuru tutulması önemlidir.

İlginizi çekebilir: Vajinal mantar neden olur?

Normal cilt tipinin bakımı nasıl yapılır?

Brüksel lahanası nasıl yetiştirilir?