Akut sinüzit nasıl tedavi edilir?

Akut sinüzit tedavisinde ne tür ilaçlar kullanılır? Kişi evde neler yapabilir? Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Atilla Şengör cevap verdi.

akut-sinuzit

Akut sinüzit erken döneminde antibiyotikler, burun açıcı, akıntı kesici, “dekonjestan” dediğimiz ilaçlarla tedavi edilir.

Eğer kişide bunlara alerji varsa tedaviye antialerjik ilaçlar da eklenebilir. Ayrıca balgamın, akıntıların kıvamını incelten “mukolitik” adındaki, kıvam inceltici ilaçlar da kullanılır.

1 hafta – 10 günlük tedavi basit sinüzitler için yeterlidir. Ama geçmiyorsa veya tekrar ediyorsa bu süre 1 aya kadar uzayabilir.

Bu durumda tedavide kullanılan antibiyotikler değiştirilebilir, duruma göre ilaç ilaveleri yapılabilir.

EVDE YAPILACAKLAR

Akut sinüzitlerin tedavisinde burun açık tutulmaya çalışılmalıdır. Hastanın evde tuzlu suyla burnunu yıkaması iyi gelir.

Tuzlu suyun büzüştürücü etkisi ve mekanik yıkamayla iltihapların temizlenmesi önemlidir. Akıntıların kıvamını inceltme açısından da bol bol sıvı alınması gerekir.

Septil gibi birtakım solunum açıcı ilaçlar kullanılabilir.

Kişi sigara kullanıyorsa bu dönemde içmemesi şarttır. Sigara, sinüzit dahil bütün burun sağlığını, solunum sistemini direkt etkileyen bir unsurdur.

Akut sinüzitler senede 1-2 kez herkeste olabilir. Bu rakamın üzerine çıkıyorsa, altta anatomik bir bozukluk aramak veya buna yatkınlık yaratan bir durum mu var diye bakmak gerekebilir.

İlgili cevap: Sinüzit nasıl tedavi edilir?

Takma kirpik nasıl kullanılır?

Öfke kontrolü nasıl yapılır? Öfke sorununu çözmek için 9 öneri.