Bademcik ameliyatı nasıl yapılır?

Bademcik ameliyatını küçümsememek gerekir. Kolay bir operasyon değildir. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Atilla Şengör cevaplıyor.

bademcik-resim

Her hekimin kendine göre benimsediği bir yöntem vardır. Bizim tercihimiz, uzun yıllardır uyguladığımız, “thermal welding” yöntemi. Türkçe’de “ısısal kaynaklama” diye geçer.

Ameliyat ağız içerisinden yapılır. Thermal welding tekniğinde bademcik dokusunu çevre dokudan maşaya benzeyen bir alet vasıtasıyla ayırırız.

Bu alet, tuttuğunuz dokuyu ısı ve basınçla birbirinden ayırır. Böylece açık bir yara yüzeyi görülmez. Kanama da neredeyse olmaz.

Ciddi bir operasyondur

Bademcik ameliyatı kesinlikle basit değildir. Bademcik diye küçümsememek gerekir. Çünkü o doku çok kanlanan bir dokudur.

Operasyon öncesinde kanama, pıhtılaşma testleri yapılır. Ameliyatın da çok itina ile yapılması şarttır.

Ameliyatın süresi hekimin uyguladığı yönteme göre değişir ama ortalama  20-30 dakika civarındadır.

Bademcik ameliyatı sonrası

Ameliyattan sonra çocuk hastalar genelde 1 gece hastanede tutulur. Ertesi sabah taburcu edilirler. Bir hafta da evde, aile gözetiminde tutularak okula gönderilmezler.

Erişkin hastalar ise anesteziyi attıktan sonra birkaç saat gözlenir ve genelde aynı gün taburcu edilirler.

Bademcik ameliyatından sonra 1 hafta yenilen şeylere dikkat edilmesi gerekir.

Boğazı çizecek, tahriş edecek, sert kabuklu ekmek, simit gibi gıdalardan kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca soğuk, ılık, yumuşak, serin gıdalar yenmelidir.

Hamileliğin 3. ayında (12 haftalık) bebek ne durumdadır?

Kedinin diş bakımı nasıl yapılmalı?