Deviasyon (burun içi eğrilik) belirtileri nelerdir?

Burun içinde eğrilik olduğunda ne tür sorunlar yaşarsınız? Bunun yaşam kalitenize etkileri nelerdir? Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz cevaplıyor.

burun-egri-2

Deviasyon, burnun orta bölümünün eğriliğidir. Tıbbi ismi nazal septum deviasyonu’dur. Çok çeşitli belirtiler verebilir. En önemlisi, burundan nefes almaya engel olmasıdır.

Burundan nefes alamayan biri ağızdan nefes alır. Aldığı hava yeterince nemlenip ısınmadığı ve filtre edilmeden akciğere gittiği için de “hava açlığı” çeker.

Kaslara ve dokulara yeteri kadar oksijen gitmez. Bu da yorgunluğa neden olan, yaşam kalitesini bozan bir durumdur.

ENFEKSİYONA YOL AÇAR

Nazal septum deviasyonu sebebiyle nefes alamayan insanların en başta yaşadıkları budur. Buna ikincil olaylar eşlik edebilir.

Deviasyon sebebiyle sinüslere giden yollar tıkanır. Bu da enfeksiyonlara sebep olur. Ayrıca uykuda da bazı problemler yaşayabilir.

KONKALAR ŞİŞER

Deviasyonun ortaya çıkardığı bir sorun daha vardır. Burunda, görevi havayı nemlendirmek ve ısıtmak olan, “konka”  (burun eti) adında oluşum bulunur. Bunlar alt, orta ve üst konkalar olarak ayrılır.

Konkalar, nazal septumun eğri olduğu tarafın aksi tarafında, boşluğu doldurma amacıyla şişerler ve büyürler. Bu da nefes almayı engeller. Tüm bunlar kişinin günlük hayatını etkilediği için ameliyat kararı alınabilir.

Zayıflama hapları zararlı mı?

Deviasyon (burun içi eğrilik) ameliyatı nasıl yapılır?