Beyin gücünü artıran 7 yiyecek

Aşağıda bahsettiğimiz yiyecekler maalesef daha zeki olmanızı sağlamaz fakat özellikle uzun saatler masa başındaysanız daha uyanık kalmanızı ve berrak düşünmenize yardımcı olurlar.

beyin-yiyecek

1) Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Karalahana, pazı, ıspanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler B vitamini ve folik asit içerir. Bu da beyni yaşlanma etkilerinden korur. Bu sebzelerde ayrıca kalp krizi ve kansere karşı koruyan antioksidanlar da bulunur.

2) Çikolata

Çikolata, beyin hücrelerini korumada yardımcı olan ve beyne kan akışını hızlandıran flavanol antioksidanlar açısından zengindir. Ancak içindeki kakao oranı önemlidir. Çikolota ne kadar koyuysa (bitter çikolata) o kadar iyidir.

3. Somon balığı

Somon, beyne en faydalı yiyeceklerden biridir. Hafıza ve idrak unsurlarını geliştiren omega-3 temel yağ asitleri bakımından çok zengindir. Omega-3’ler kalp krizi, kanser ve Alzheimer riskini azaltan antienflamatuar (iltihap önleyici) özelliklere de sahiptir.

4) Sert kabuklu yemişler

Bunlar beyin fonksiyonlarını geliştiren omega-3 ve omega-6 temel yağ asitleri bakımından zengindir. Beyni serbest radikal zararlardan koruyan E vitamini içerirler. Ceviz, beyin gelişimi için çok faydalıdır. Kaju ve ayçekirdeği seratonin seviyesini yükselten, stresi azaltan amino asitler içerir.

5) Yumurta

Yumurta, konsantre olmanızı ve bilgileri hatırlamanızı sağlayan, nörotransmitter asetilkoli’nin önünü kesen bir kolin kaynağıdır. Araştırmalara göre, Alzheimerlı hastalar bu önemli nörotransmitter’ı tamamen tüketmişlerdir.

6) Keten tohumu

Bu bitki bazlı omega-3 kaynağı, vejeteryan ve veganlar için mükemmeldir. Keten sadece beyin fonksiyonlarını geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda iltihaplanmayı azaltır ve dolaşımı güçlendirir. Ayrıca kolestrolü düşürdüğü ve kan şekerini dengelediği için diyetlerde yer verilmelidir.

7) Yaban mersini

Yaban mersini öğrenme yetisini ve motor becerilerini geliştiren antioksidanlar olan flavonoidler bakımından zengindir. Flavanoidler aynı zamanda Alzheimer ve bunama gibi dejeneratif beyin hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Dahi insanların 14 ortak özelliği. Acaba kaçı sana uyuyor?

Doğal ölümün yakın olduğuna dair 10 işaret

Windows XP yüklü bilgisayarlar nasıl formatlanır?