Beyin kanaması nasıl tedavi edilir?

Beyin kanaması son derece tehlikeli bir rahatsızlıktır. Nedene göre tedavisi yapılır. Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Zafer Özgün cevaplıyor.

kafa-beyin

Beyin kanaması başladığı andan bitene kadar hastanın hayatı tehlike altındadır. Hayati tehlike hastaya, “Evine gidebilirsin” diyebileceğimiz ana kadar sürer. Bu süre genelde 1 hafta – 10 gündür. Ancak bazı durumlarda 1 ayı bulabilir.

Tedavi şekli

  1. Beyin kanamasında, birçok rahatsızlıkta olduğu gibi nedene yönelik tedavi söz konusudur.
  2. Cerrahi gerektirecek bir durumsa cerrahi tedavi yapılır. Gerektirmiyorsa nedene göre tedavi edilir. Bütün beyin kanamalarında ameliyat olur diye bir kural yoktur.
  3. Tedavinin başarısında hastanın ilk kritik dönemde hekime ulaştırılması önemlidir.
  4. Her şey yolunda giderse, yapılan müdahalelere hasta iyi cevap verirse başarı şansı yükselir. Fakat maalesef başarı oranını vermek mümkün değildir. Kişiden kişiye değişir. Bazen her şey çok güzel gitti dersiniz ama bir noktada sorun çıkabilir.

Bırakabileceği hasarlar

  1. Vücutta kalabilecek hasar, kanamanın olduğu yerdeki tahribatla ilgilidir.
  2. Hangi bölgede tahribat yapmışsa o bölgenin eksikliği ortaya çıkabilir. Felç, duyu bozuklukları, konuşma bozukluğu gibi pek çok sorun görülebilir.
  3. Kayıpların bir kısmı vücudun iyileşme potansiyeli el verdiği ölçüde düzelebilir. Ne yazık ki tümünün düzeleceğinin, hastanın beyin kanaması geçirmeden önceki sağlığına döneceğinin garantisi yoktur.

İlgili cevap: Beyin kanaması belirtileri nelerdir?

Beyin kanaması belirtileri nelerdir?

Yeşil çayın faydaları nelerdir?