Bunları hayatınızdan çıkarın: İnsanı aptallaştıran 9 şey

Bu yazıda beyni olumsuz yönde etkileyen ve deyim yerindeyse, bizi aptallaştıran şeylere yer veriyoruz. Bunların tümü bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış.

8*3 ofis

1) FAZLA KİLOLAR

Bir araştırmaya göre, aynı beyinsel faaliyeti yaparken şişman insanların beyni, normal kiloda olanların beyninden daha fazla çalışıyor. Çünkü obeziteden kaynaklanan yüksek kan basıncı ve iltihaplanma, beynin çalışmasını olumsuz etkiliyor.

2) DIRDIR

Sürekli şikayet etmek ve negatif davranmak beynin problem çözme yeteneğini azaltıyor. Daha da ilginci, bu tür şeyleri televizyonda 30 dakikadan fazla izlemek bile beyin hücreleri arasında iletişimi sağlayan nöronların yavaşlamasına neden oluyor.

3) GOOGLE

Bunu aslında biz de az çok tahmin edebiliriz. Google kullanmak insanın hafızasını zayıflatıyor. “Nasılsa elimin altında, istersem tekrar kolayca ulaşabilirim” diye düşünmek, yeni öğrendiklerimizi depolama eğilimini azaltıyor.

4) TOPLANTI YAPMAK

Toplantı yapmanın da insanı aptallaştırdığı kanıtlandı. Araştırma, aynı IQ seviyesine sahip insanlar arasında yapıldı ve grup çalışmasında, problem çözme yeteneklerinin ciddi bir şekilde azaldığı gözlemlendi. Toplantılar en çok da kadınların zekasını olumsuz yönde etkiliyor.

5) SAKIZ ÇİĞNEMEK

Sakız çiğnemek, kısa dönemli hafızanın zayıflamasına sebep oluyor. Ciklet çiğnerken aslında gerekli olmayan bir eylem yapıldığı için beynin sıralama ve hızlı hatırlama yeteneğinde gecikmeler meydana geliyor.

6) PARASIZIK

Evet, maalesef parasızlık, IQ seviyesinin 13 puana kadar aşağı düşmesine neden olabiliyor. Bunun sonucunda da bilişsel kapasite azalıyor ve insanlar sadece para meselelerinde değil, her konuda yanlış kararlar almaya başlıyor.

7) FAST FOOD

Malum, hamburger, sosis, patates kızartması gibi çok fazla doymuş yağ içeren besinler kandaki kötü kolesterol seviyesini artırıyor. Bu da hem hatırlama yeteneğini etkiliyor hem de erken bunama hastalığına yakalanma ihtimalini yükseltiyor.

8) AÇIK OFİSLER

Bir araştırmaya göre, kalabalık bir şekilde çalışılan ofislerde karbondioksit miktarı yüksek oluyor. Bu da insanların karar verme yeteneklerinin azalmasına sebep oluyorm. Çünkü beyin, ihtiyacından daha az oksijen bulabiliyor.

9) STRES

Ne yazık ki hayatımızdan eksik olmayan stres de insanı aptallaştıran bir faktör. Sürekli stres altında olmak, gri hücrelerin azalmasına yol açıyormuş. Bunun sonucunda da beynin bilişsel faaliyetlerinde yavaşlama ve bilgileri depolama yeteneğinde azalma ortaya çıkıyormuş.

İlginizi çekebilir: Dahi İnsanların 14 Ortak Özelliği. Kaçı Sana Uyuyor?

Öğrendim Diye Gurur Duyacağınız 18 Şaşırtıcı Bilgi

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin 5 Doğal Formül