Sağlıkla İlgili Doğru Sanılan Ama Yanlış 15 Bilgi

havuç

Havuç daha iyi görmemizi sağlar. Yanlış. Havuç elbette hem sağlığımız hem de göz sağlığımız için faydalıdır ama diğer sebzelere kıyasla havuçta daha iyi görmemizi sağlayan herhangi bir şey yoktur.

Bilgisayar önünde çok zaman geçirmek gözleri bozar. Yanlış. Monitörler gözlerinizi kalıcı bir şekilde bozmaz. Ancak uzun süre bilgisayar karşısında durmak gözleri yorar ve başağrısına neden olur. Bu nedenle ara verip gözlerinizi dinlendirmeniz gerekir. Ayrıca monitörle gözünüzün arasındaki mesafe en az 50 santim olmalıdır.

Acı yemek ülsere neden olur. Yanlış. Acı yedikten sonra acı biberin içerdiği kapsaisin maddesinden dolayı midenizde yanma hissi oluşabilir ama uzun vadede acı yemek midede ülser oluşmasına sebep olmaz.

GÜR MÜ ÇIKAR?

Saçları kazıtmak daha gür çıkmalarına neden olur. Yanlış. Saç diplerinin bu yaptığınızdan maalesef haberi dahi olmayacaktır.

Abur cubur yemek sivilce oluşmasına sebep olur. Yanlış. Yapılan araştırmalar, cips, kuruyemiş, kızartma gibi yağlı yiyeceklerle sivilce arasında doğrudan bir ilişki olmadığını göstermiştir.

Dişleri sert fırçayla fırçalamak beyazlamalarını sağlar. Yanlış. Aksine, sert fırça veya dişleri sert bir şekilde fırçalamak dişin minesine zarar verir.

Vücuda iğneyle verilen ilaç haptan daha etkilidir. Yanlış. Günümüzde ilacı iğne veya ağızdan alma arasında fark bulunmuyor. Bazı ilaçların vücuda enjeksiyonla verilmesi gerektiği için sadece iğne ile yapılabiliyorlar.

Çok şeker yemek çocukların hiperaktif olmasına neden olur. Yanlış. Çocuklar zaten enerjiktir. Şeker yiyerek daha fazla kalori, yani enerji almaları sadece şişmanlamalarına neden olabilir, o kadar.

PARMAK ÇITLATMA

Parmakları çıtlatmak eklemlerde sorunlara yol açar. Yanlış. Donald Unger adında bir bilim insanı, 60 yıl boyunca sadece sol elindeki parmakları çıtlatmış. Bu sürenin sonunda sol eliyle sağ eli arasında hiçbir fark olmadığı görülmiş. Donald Unger bu çalışmasıyla Harvard Üniversite’nin verdiği En İlginç Araştırmalar Ödülü’nü kazandı.

Cildi yeterince temizlememek sivilce nedenidir. Yanlış. Sivilcenin birçok sebebi vardır ama bunlar içinde pislik yoktur. Hatta yüzü ve vücudu çok sık yıkamak aksine sivilceleri azdırabilir.

Kaplıcalar romatizmaya iyi gelir. Yanlış. Kireçlenmede sıcak faydalıdır ama yaygın romatizmal hastalıklarda sıcak, ağrıları artırır.

Yoğun stres ülsere neden olur. Yanlış. Ülserin sebebi aslında helikobakter adındaki bir bakteridir. Maalesef dünya üstündeki insanların yarısında bu bakteri vardır. Yani toplumdaki yüzde 50 kesim ülser tehditi altındadır.

KARBONAT

Dişleri karbonatla fırçalamak beyazlatır. Yanlış. Karbonat büyük granüllü bir madde olduğu için tam tersi, dişleri çizerek zarar verir.

Fazla domates ve yumurta yemek çocuklarda alerjiye yol açar. Yanlış. En yaygın yiyecek alerjisi, fıstık alerjisidir. Onu kabuklu deniz ürünleri takip eder. Ayrıca alerji nedeni toz, polen gibi dış etkenler de olabilir.

Düşük ışıkta bir şeyler okumak gözleri bozar. Yanlış. Düşük ışıkta görme yeteneği yaş ilerledikçe azalır. Az ışıkta okumayla alakası yoktur.

Acıkınca midemiz neden guruldar?

Dünya Tarihinden İlginç Bilgiler