Ses teli nodülü nasıl tedavi edilir?

Ses tellerinde görülen nodüller için aşama aşama tedavi yöntemleri

Erken dönem ses teli nodüllerinde, ses istirahati ve gerekirse ses terapisi ile rahatsızlık tedavi edilebilir.

Geç dönemlerinde, artık bunlara cevap vermeyecek durumlarda, ses nodüllerini endoskopik mikrolaringeal, yani mikroskop altında çalışılan özel aletlerle alıyoruz. Yani ses teli nodülü ameliyatı yapıyoruz.

Ameliyat mikrocerrahi yöntemiyle narkoz altında yapılır. Ağız içerisinden bir pozisyon verilerek oraya ulaşan çok ince endoskop ve borularla ses telini görürüz. Doğrudan yine çok özelleşmiş aletlerle o nodülü çevre dokudan çıkartırız.

4-5 GÜN SES İSTİRAHATİ

Bu ameliyatta bizlerin çalışma süresi yarım saat – 40 dakikadır.

En az 4-5 gün süreyle ses istirahati yapması, kişinin konuşmaması lazım. Kontrollerini mutlaka aksatmaması önemlidir.

Sonraki yaşantısında da, bu soruna neden olan durumları tekrar etmemesi gerekir. Yani eğer sesin kötü kullanımı varsa bunlara dikkat etmelidir. Bazı durumlarda hasta ses terapistlerine yönlendirilir.

MESLEK HASTALIĞI

Erken dönemlerde tedavi edilen rahatsızlıklarda tedavi süresi, kişinin meslek yaşantısına göre değişir. Kişiye “Konuşma, ses istirahati yap” demek kolay değildir. Eğer o dönemde çalışmaya mecbursa tedavi süresi uzar. Ama katı bir şekilde uyduğu durumlarda erken nodüllerde, 3-4 hafta sonra belirli bir düzelme saptanır. Sesin kötü kullanımı devam ederse tekrarlayabilir.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler var mıdır?

Köşeli yüzlere hangi saç modelleri yakışır?