Çocuk sahibi olmak isteyenler ne sıklıkla ilişkiye girmeli?

Haftada düzenli olarak 3 gün ve fazla cinsel ilişkiye girmek gebe kalmak için yeterlidir. Böylelikle muhakkak şanslı günler tutturulur.

Bir spermin yapım süresini göz önüne alacak olursak, çok sık olmayacak şekilde, 2-3 günde bir cinsel ilişkiye girilmesi erkeğin sperm kalitesinin düşmemesi açısından idealdir.

YUMURTLAMA DÖNEMİ ÖNEMLİ

Cinsel ilişkiye girildiğinde hamile kalma olasılığı kadının adet döngüsüne göre değişebilir.

Yine de genel bir şey söylemek gerekirse, yumurtlama olduktan 14 gün sonra kanama gerçekleşir. O aradaki süre hemen hemen 14 gündür. Bunu öngörmek biraz zor ama iki adet arasındaki dönem diyebiliriz.

KANAMADAN 14 GÜN SONRA

Birinci reglin ilk gününden sayalım. Diyelim ki 1 ay 30 gün sürüyor. Kanamanın birinci günü ilk gün sayılır. 14. güne geldiğinde yumurtlama olur. 14 gün sonra ise bir sonraki kanama olur.

İşte yumurtlamanın olduğu o dönem çok önemlidir. Yumurtlama öncesi 3 gün ve yumurtlama sonrası 3 gün kadının hamile kalma açısından en yüksek ihtimal olan günlerdir.

Bu cevap Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Lale Göl ile yüz yüze görüşülerek alındı. Editörlerimiz tarafından yazılı hale getirildi. Uzmanın profil sayfasını ziyaret etmek için lütfen tıklayın.

 

En İyi Kupon ve İndirim Kodu Siteleri

Evde yapılan hangi tadilatlar mal sahibine aittir?