Hamile kalamayanlar için ilaçlar var mı?

Hamile kalmayı sağlayan ilaçlar var mı? Hangi durumlarda tedavi gerekir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Delikara cevaplıyor.

kadin-dogum-doktoru

Hamile kalmakta zorlananlar için kullanılan ilaçlar var.

Aşılama yapmak istediğimizde ya da tüp bebek tedavisinde, yumurta sayısını ve kalitesini arttırmak için dışarıdan ilaç verebiliyoruz.

Bu ilaçlar reçeteyle satılır. Hap formunda olabildikleri gibi, cilt altına ya da kas içine yapılan, iğne şeklinde, daha etkili ilaçlar da var.

Bunlara mutlaka doktor kontrolünde ve gerekirse kan, hormon veya ultrason değerlerine bakılarak karar verilmesi gerekir.

Tedavi ne zaman gerekli?

35 yaşın altındaki bir çiftin düzenli ilişkiye rağmen gebeliği olmuyorsa bu incelenmelidir. Sorun, yüzde 50 ihtimalle kadından, yüzde 50 ihtimalle erkekten kaynaklanır.

Böyle çiftlerin ihtisas alanını bu konu üzerine yapmış bir kadın doğum doktoruna başvurmaları doğru olur. Altta yatan neden bulunarak ona yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Örneğin, tüpü tıkalı olan bir kadında istediğiniz ilacı kullanın, sonuç elde edemezsiniz. Yahut erkeğin sperm sayısı sıfırsa veya sperm hareketliliği ile ilgili bir sorun varsa, sadece kadına ilaç kullandırtırsanız haliyle tedavide ilerleyemezsiniz.

Köpek nasıl yıkanır?

Beyin tümörü nasıl tedavi edilir?