Böbrek taşı nasıl düşürülür?

Böbrek taşını düşürmek için ne yapılabilir? Taş büyük olduğunda düşürmek mümkün mü? Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Cevdet Kaya cevaplıyor.

bobrek-tasi-dusurme

Her böbrek taşı düşürülemez. Bazıları kendi kendine düşer. Ama bazılarını ne yaparsanız yapın düşüremezsiniz. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Taşın düşmesinde en önemli etken büyüklüğüdür. 6-7 milimin altındaki taşlar genelde kendiliğinden, tedavisiz düşürülür.

Taşın bulunduğu yer de çok önemlidir. Böbreğin tam kalesinde bulunan taşın kendiliğinden düşme ihtimali zayıftır.

Fakat böbreğin üst holünde, üreterde, idrar kesesinde olanların düşme ihtimali daha yüksektir. Tabii burada da küçük taşlardan bahsediyoruz.

Bira işe yaramaz

Düşme ihtimali olan böbrek taşlarında bol su içmek ve hareketli bir yaşam sürdürmek taşın düşmesini sağlayan en önemli etkenlerdir.

Bilinenin aksine, bira içmek taş düşürmede işe yaramaz. Halkımız biranın idrar söktürücü özelliğinden dolayı bu şekilde düşünüyor olsa gerek.

Böbrek taşı düşürülürken ağrıyı azaltacak tek yöntem ağrı kesici almaktır.

Böbrek taşlarının ağrısı sürekli olmaz. Belli aralıklarla gelir ve gider. Buna “kolit” diyoruz. Ağrı geldiğinde hastayı çok rahatsız eder. Bu durumda mutlaka ilaç tedavisi gerekir.

Taş büyükse

Böbrek taşlarının çok büyük olanlarına da rastlanır. 3 cm-5 cm boyutunda olanlar vardır. Böbreğin tamamını kaplarlar. Bunlar için açık ameliyat gerekir.

Böbreğin bir kısmında olan taşlar için kapalı ameliyatlar yeterlidir. Fındık veya ceviz büyüklüğünde olan taşlarda ise ameliyatsız taş kırmalar yapılabilir.

İlgili yazı: Böbrek taşı neden olur?

Türkiye’de ilk trafik kazası ne zaman oldu?

Hidrosel nasıl tedavi edilir?