İdrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

İdrar yolu enfeksiyonu nasıl teşhis edilir? Tedavide ne tür ilaçlar kullanılır? Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Fuat Çetinkaya yanıt veriyor.

idrar-yolu

Öncelikle idrar yolu enfeksiyonundan emin olunması gerekir. Kesin tanı ancak idrar kültürüyle konur.

Ardından antibiyogram yapılarak enfeksiyona neden olan bakterinin hangi antibiyotiklere duyarlı, hangilerine dirençli olduğu belirlenir.

Buna uygun antibiyotik kullanılarak idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilir.

3 gün sürer

İdrar yolu enfeksiyonu için uygulanan başarılı bir tedavi 3 günde amacına ulaşacaktır. Ancak bazı durumlarda daha uzun süren, kombine antibiyotiklerin kullanıldığı tedavilere de ihtiyaç duyulabilir.

İdrar yolu iltihabının tedavisinde her zaman antibiyotik kullanılmayabilir. Antiseptikler veya bazı ilaçlarla bakterilerin yerleşmesi engellenebilir. İdrar akarken mikropları kendi uzaklaştırabilir.

Fakat yine de bu enfeksiyona karşı en büyük kozumuz şu an için antibiyotiklerdir.

Bilinçsiz antibiyotik almayın

Tedavinin doktor kontrolünde yapılması gerekir. Hekime danışmadan, kendi kendimize bir antibiyotik alıp kullanmamız, mikropların zamanla antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine neden olmaktadır.

Tıpkı “çevre kirliliği” gibi buna da “antibiyotik kirliliği” diyebiliriz. Bakteriler maalesef ciddi bir direnç geliştirme potansiyeline sahiptir. Bu direnç genlerini yanındaki mikroba da aktarabilmektedirler.

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı, gelecekte yapılacak tedavilerde önemli sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.

Diş ağrısı için evde ne yapılabilir?

Kalıcı makyaj yaptırırken nelere dikkat edilmeli?