Böbrek taşı neden olur?

Böbrekte taş oluşma sebepleri nelerdir? Üroloji Uzmanı Doç Dr. Cevdet Kaya cevaplıyor.

bobrek-tasi

Taş aslında böbrekte, idrar kesesinde veya üretra dediğimiz kanalda olabilir. Böbrek taşı ifadesi ise sadece böbreğin içerisinde olan taşları kapsar. Dolayısıyla, üriner sistemde taş olmasıyla böbrekte taş olması farklı şeylerdir.

Böbrek taşı oluşma nedenleri

  1. Böbrek taşı en çok metabolik nedenlere bağlı olarak oluşur. Vücutta metabolik dengenin bir sebepten bozulmasıyla böbrek taşları oluşabilir.
  2. Metabolik dengenin bozulmasına neden olan etkenler arasında genetik faktörleri, ailesel nedenleri, bünyesel yani vücudun kendine ait özelliklerini ve çevresel nedenleri sayabiliriz.
  3. Ancak hiçbir metabolik ve genetik neden olmadığı halde, sıcak iklimlerde yaşayan, çok fazla sıvı tüketmeyen insanlarda da taş oluşumuna yatkınlık vardır.
  4. Bunun dışında böbrekte, üreterde ve idrar kesesinde veya idrar kesesinden sonraki kısımda anatomik olarak bir darlık olması da böbrek taşına yol açar.
  5. Üriner sistemdeki organlarda fizyolojik ve fonksiyonel bozukluklar da keza böbrek taşına neden olur.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Böbrek taşının olmaması için öncelikle genetik ve bünyesel olarak şanslı olmanız lazım. Bunların dışında yapılabilecek şeyler bellidir.

  • Sıvı tüketimini yüksek seviyede tutmak
  • Hareketli bir yaşam.
  • Tuzdan kaçınmak.

İlgili yazı: Böbrek taşı nasıl düşürülür?

Türkiye’nin ilk küçük şarkıcısı kimdir?

Türkiye’de ilk yerli malı defilesi ne zaman yapıldı?