Varikosel nasıl tedavi edilir?

Varikosel hangi durumlarda tedavi edilmelidir? Varikosel ameliyatı nasıl yapılır? Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Cevdet Kaya cevaplıyor.

testis-doktor

Varikoselin yaygın teşhis yöntemi fizik muayenedir. Yani elle muayene yapılır.

Bir diğer teşhis yöntemi ise ultrasonografidir. “Doppler ultrasonografi” dediğimiz, kan akımının ölçüldüğü bir ultrason şekli vardır. Ama biz buna gerek kalmadan, elle muayenede ortaya koyabiliyoruz.

Fizik muayenede, valsalva dediğimiz ıkınma yöntemi ile ortaya çıkıyor mu veya daha muayene etmeden gözle görülebiliyor mu diye bakarız. Bunlar varikoselin derecesini ortaya koyar.

Sperm sayısı varikosel teşhisinde direkt rol oynamaz. Ancak varikoseli olan erkeklerde sperm sayısına bakarak hastalığın kişiyi ne kadar etkilediğini anlayabiliriz.

Tedavisi ameliyattır

Her varikosel tedavi edilmek zorunda değildir. Çünkü varikoseli tedavi etmek için elimizde bazı somut verilerin olması gerekir.

Şu durumlarda tedavi zorunluluğu vardır:

  • Kısırlığa yol açıyorsa
  • Evlenmemiş erkeklerde ileride kısırlığa yol açma ihtimali varsa
  • Çok şiddetli ağrı yapıyorsa

Varikoselin tedavisi cerrahidir. Varikoselektomi dediğimiz bir operasyon yapılır. Genişlemiş olan damarların bağlanmasına yönelik bir ameliyattır.

Varikosel yüzde 90 ihtimalle sol tarafta görülür. Yüzde 10 ihtimalle de her iki taraftadır. Tek başına, sağ tarafta varikosel görülüyorsa başka hastalıklar aramak gerekir.

Tek taraflı, sol tarafta görülen varikosel ameliyatlarının süresi yaklaşık 40 dakikadır. Çift taraflı varikosellerin ameliyat süresi ise ortalama 1 saattir.

Ameliyatta ortaya çıkabilecek sorunlar

Her ameliyatta olduğu gibi varikoselektominin de komplikasyonları olabilir.

En ciddi komplikasyon, hidrosel dediğimiz, yumurtanın etrafında su birikmesi şeklinde oluşan bir hastalıktır. Bir diğer komplikasyon da varikoselin tekrarlamasıdır.

Ama herbiri yaklaşık yüzde 5 civarında görülür. Ameliyat mikrocerrahi yöntemiyle yapılırsa hem hidrosel olasılığı hem de nüksetme ihtimali düşer.

Ameliyat sonrası yaşananlar

Ameliyatın üzerinden 5-6 saat geçtikten sonra hastanın kontrolünü yaparız. Eğer bir engel yoksa aynı gün taburcu ederiz.

Genel olarak bir hafta sonra kişi işine dönebilir. Fakat mesleği gereği ağır yük kaldıran yahut vücut geliştirme veya ağır spor yapan biri ise bu faaliyetlerini 1 ay süreyle kısıtlamasını isteriz.

Varikosel tedavi edilmezse kişinin normal yollardan çocuk sahibi olmasını etkileyebilir. Yumurtanın küçülmesine, kısırlığa yol açabilir.

Çok acil bir tıbbi sorun değildir. Ama varikoseli olup sperm değerleri de bozulan kişilerin vakit kaybetmeden tedavi olması yararlıdır.

İlgili cevap: Varikosel belirtileri nelerdir?

Hangi yüz şekline hangi topuz modeli yakışır?

Diş eti iltihabı nasıl tedavi edilir?