Fast food yiyeceklerin sizi dehşete düşürecek 8 zararı

Bu yazıda hamburger, pizza, patates kızartması gibi fast food ürünleri fazla tüketmenin vücudumuza verebileceği zararları araştırdık. Bunları öğrenince fast food yemeden önce iki kez düşüneceksiniz.

1) Fast food tipi yiyecekler bağırsaklardaki iyi bakterileri yok ediyor.

13

Bilindiği üzere bağırsaklarımızda milyarlarca yararlı bakteri yaşıyor. Son yapılan araştırmalara göre sindirim sistemimizde 1400 farklı tür bakteri ve mikroorganizma var. Bu bakteriler tükettiğimiz bazı gıdaları sindirmemize yardımcı oluyor. Daha da önemlisi, bağırsaklarımızı çeşitli hastalıklardan koruyorlar. Hatta son yapılan bazı araştırmalara göre bakterilerin salgıladığı bazı maddelerin psikolojimizin daha iyi olmasına bile etkisi var.

Çok fazla fast food ürünü tüketmek sindirim sistemindeki işte bu bakteri dostlarımızın sayısının ciddi şekilde azalmasına yol açıyor. ABD’de bir profesör bunu incelemek için oğluna 10 gün boyunca fastfood yeme görevi verdi. Daha sonra da neler olduğuna baktı. Çocuğun sindirim sistemindeki bakterilerin neredeyse tamamı yok olmuştu. Ayrıca bağırsakları da sağlıklarını kaybetmeye başlamıştı.

2) Fast food tüketmek depresyona neden oluyor.

2

Fast food tüketmekle ruh sağlığı arasında da ciddi bir bağlantı var. Zira çok fazla fast food tüketmenin depresyona yol açtığı belirlendi. 9 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmada fast food tüketimi yüksek olan kişilerin depresyona daha meyilli olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanlarına göre aşırı fast food tüketimi psikolojik durumumuzu olumlu etkileyen bazı yağ asitlerini ve vitaminleri yeterince almamızı önlüyor. Bu da beraberinde ruhsal çöküntüyü, yani depresyonu getiriyor.

3) Astıma yakalanma riskini artırıyor.

3

Türkiye’de yüzbinlerce astım hastası var. Bunların önemli bölümü de çocuk. Astımın pek çok nedeni var. Bunlardan biri de maalesef fazla fast food tüketimi. Bir araştırmada dünya genelinde 500 bin çocuk incelendi. Haftada 3 kereden fazla fast food tüketen çocuklarda astım gelişme riskinin tüketmeyenlere göre çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar astım ile fast food arasında nasıl bir ilişki olduğunu net olarak açıklayabilmiş değil. Ancak bu tür yiyeceklerdeki yüksek doymuş yağ miktarının bu duruma neden olduğunu tahmin ediyorlar.

4) Egzama ve alerjik deri hastalıklarına sebep oluyor.

42

Fast food ürünlerinin içerdiği maddeler cildinizi de alerjenlere karşı daha hassas hale getiriyor. Sık fast food tüketenlerde özellikle egzama ve alerjik deri rahatsızlıklarının ciddi bir şekilde arttığına dair bilimsel kanıtlar var. Maalesef çocuklar fast food ürünlerinin bu zararlı etkilerinden daha da fazla etkileniyor.

5) Fast food yiyecekler karaciğere hasar veriyor.

55

Yoğun fast food tüketimi en hayati organlarımızdan biri olan karaciğerde de hasara neden olabiliyor. İsveç’teki bir üniversitede bir deney yapıldı. Denekler günde iki öğün fast food yediler ve hiç egzersiz yapmadılar. Bir süre sonra karaciğer hücrelerinin yağ içeriği yüzde 1.1’den yüzde 2.8’e yükseldi. Ki bu da son derece ciddi bir sorun. Çünkü hücrelerdeki yağlanmanın artışı bir süre sonra karaciğerin iflas etmesine neden oluyor.

6) Zihinsel aktiviteleri yavaşlattığı için öğrencilerin okul notlarını düşürüyor.

63

Fast food tüketiminin zihinsel aktiviteleri yavaşlattığı bir diğer gerçek. ABD’deki Ohio Eyalet Üniversitesi’nde çocuklarda fast food tüketimi ile sınav notları arasında ilişki olup olmadığına dair bir araştırma yapıldı. 8 bin çocuk incelendi. Haftada 3 seferden fazla fast food yiyen çocukların notlarının diğerlerine göre belirgin şekilde düşük olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca başka üniversitelerde de benzer araştırmalar yapıldı. Görüldü ki fast food tüketimi yükseldikçe notlar düşüyor ve daha da acayibi davranış problemleri artıyor. Araştırmacılara göre bunun nedeni fast food ile beslenenlerin omega 3 yağ asidini yeterince alamaması. Omega 3’ün sinir hücrelerindeki elektrik iletimi üzerinde önemli bir rolü olduğu biliniyor. Fast food ürünlerinde Omega 3 neredeyse hiç yok.

7) Şeker hastalığına eğilimli yapıyor.

72

Çok fazla fast food tüketiyorsanız insülin direnci denen rahatsızlığa yakalanma riskiniz de ciddi bir şekilde yükseliyor. Bu da beraberinde bir süre sonra şeker hastası olma ihtimalini getiriyor. Bir araştırmaya göre haftada sadece iki öğün fast tüketen çocuklarda insülin direnci ortaya çıkma riski hiç yemeyenlere göre iki kat daha fazla.

8) Dişleri çürütüyor.

83

Fast food ürünlerinin başka bir zararı ise dişleri hızlı bir şekilde çürütmesi. Bir araştırma, fastfood zincirleri bir ülkeye girdikten sonra özellikle de çocuklarda ağız ve diş sağlığı sorunları arttığını ortaya çıkardı. Bu elbette tesadüf değil. Fast food ürünlerindeki yüksek şekerin bunda büyük etkisi var.

Penis ameliyatla nasıl büyütülür? En çok kullanılan teknikler nelerdir?

Cep telefonunun hiç ummadığınız 10 zararı