Gıda Üreticilerinin Yaptığı 10 İnanılmaz Hile

Maalesef kimi gıda üreticileri halk sağlığını hiçe sayarak inanılmaz dolandırıcılık yöntemleri geliştiriyor.

Fare, tilki ve kedi etlerini kuzu eti diye sattılar

Çin’de bir çete fare, tilki ve kedi etlerini kuzu eti diye satmaya çalışırken yakalandı. Bir ihbar sonucu yakayı ele verdiler. Depolarında yüzlerce kilo bu etlerden bulundu. 65 kişilik çetenin hiçbir şeyden haberi olmayan binlerce insana bunları yedirdiği ortaya çıktı.

Karabiber yerine kurutulmuş çamur

Yine Çin’de bazı üreticiler karabiber diye kurutulmuş çamur satarken suç üstü yakalandı. Öncesinde de karabiber yerine kilolarca çamur sattıklarını itiraf ettiler.

Yetmişli yıllardan kalma etler

Çin’de polisin bazı et üreticilerine yaptığı baskınlarda 1970’lerden kalma 500 ton et ele geçirildi. Elbette bunların birçoğu artık neredeyse tamamen çürümüştü. Ancak satıcılar bu çürük etleri piyasaya sürmekten vazgeçmemişlerdi. Tabi hepsi hapse atıldı.

Sahte yumurta

Çin’de sahteciliğin sınırı yok. Yumurtanın bile sahtesini yaptılar. Doğru duydunuz. Bir çete alçıdan yaptığı yumurtaları süpermarketlere sattı. Binlerce insan da bunları alıp evlerini götürdü. Kırmaya çalıştıklarındaysa sahte olduğunu anladılar.

Fosforlu domuz etleri

Karanlıkta parlayan domuz etine ne demeli? Evet, yine Çin’de bir adam marketten aldığı domuz etinin mavi ışık yaydığını fark edince hemen yetkililere haber verdi. Et bir laboratuvara götürüldü. İçinde çok fazla fosfor olduğu için parıldadığı ortaya çıktı. O kadar çok fosforun ete nasıl bulaştığı ise belirlenemedi.

Meyvesiz meyve suyu

1990’lı yıllarda ABD’nin en popüler meyve suyu üreticisinin piyasaya sürdüğü meyve sularında hiç meyve olmadığı ortaya çıktı. Üstelik marka, ürünlerinin yüzde yüz meyveden üretildiğini söyleyerek reklam yapıyordu. Daha sonra yapılan testlerde meyve sularının tamamen şekerli su ve yapay aromadan oluştuğu anlaşıldı.

Şişelenmiş musluk suyu

ABD’de bir süpermarket yüzlerce şubesinde şişelenmiş musluk suyu satıyordu. Evet bildiğiniz musluk suyu. Olay duyulduktan sonra yapılan laboratuvar incelemelerinde bu suların filtre bile edilmediği ortaya çıktı.

Kurşunlu kırmızı biber

Macaristan’da ortaya çıkarılan kurşunlu kırmızı biberle devam ediyoruz. Kırmızı toz biberin ülkede en çok kullanılan baharat olduğunu söyleyelim. Ancak bazı üreticiler rengini ve tadını geliştirmek için kırmızı biberin içine kurşun karıştırdı. Kurşun bilinen en zehirli maddelerden biri. Bu şekilde üretilen tonlarca baharatın piyasaya sunulduğu ve tüketildiği tahmin ediliyor.

%50’si tavuk olan tavuk eti

ABD’de ünlü bir fast food zincirinin ürünlerinde kullanılan tavuklar incelenmeye gönderildiğinde büyük bir skandal ortaya çıktı. Tavuk eti olarak satılan şeyin DNA’sının sadece yüzde 50’si tavuk DNA’sıydı. Kalan yüzde 50’lik kısım ise tamamen soyadan oluşuyordu.

Kıymadaki öğütülmüş tavuk kemiği

Türkiye’de yapılan bir araştırmada da hazır kıymalardan ve bazı işlenmiş et ürünlerinden öğütülmüş tavuk kemiği çıktı. Maalesef doğru duydunuz. Bazı kötü niyetli üreticiler tavuk kemiklerini çok ucuz fiyatlara satın alıyor. Sonra da bunu un haline getirip kıyma ve salam sosis gibi ürünlerin içine karıştırıyor.

Dünyadaki En Ünlü 10 Gizli Örgüt

Avrupa’da En Çok Satılan Otomobiller – 2017