Ispanağın sağlığa faydaları nelerdir?

1) Gözleri korur

Ispanak gözlerimize son derece faydalı olan beta karoten, lutein ve ksantan bileşiklerini bolca içerdiği için göze iyi gelen bir besindir. Beta karoten, pişmiş ıspanağın emilimi vasıtasıyla göze uygulanabilir. Ayrıca A vitamini eksikliği sonucunda oluşan hastalıklar, kaşınan gözler, göz ülseri ve göz kuruluğu gibi rahatsızlıkların önlenmesinde etkilidir. Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (Sarı nokta hastalığı) ve Retinitis Pigmentosa (tavuk karası hastalığı) riskini azaltır.

2) Tansiyonu düşürür

Ispanak yüksek oranda potasyum ve düşük oranda sodyum içerir. Söz konusu minerallerin bu birleşimi sayesinde yüksek kan basıncına sahip kişiler ıspanaktan faydalanabilir. Zira potasyum kan basıncını düşürürken sodyum yükseltir.

3) Kasları Güçlendirir

Ispanakta bulunan bir antioksidan olan kofaktör-Q10 bileşiği, özellikle tüm vücuda devamlı kan pompalayan kalp kası gibi kasların güçlenmesinde önemli bir rol oynar.

4) Kataraktı önler

Ispanaktaki lutein ve zeaksantin güçlü antioksidanlar olarak, katarakta yol açan UV ışınlarının zarar verici etkilerinden gözlerin korunmasını sağlar.

5) Damar tıkanıklığı ve felç riskini azaltır

Damar tıkanıklığı, atar damarların sertleşmesi sonucu oluşur. Araştırmalar, ıspanaktaki lutein pigmentinin damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç riskini düşürdüğünü ortaya koymuştur.
Nörolojik Faydaları: Ispanakta bulunan potasyum, folik asit ve çeşitli antioksidanların nörolojik faydalar sağladığı bilinmektedir. Nöroloji bilimine göre, Alzheimer hastalığı sonucu azalan folik asit, ıspanak tüketimiyle yükseltilebilir.

6) Kemikleri güçlendirir

Ispanak, kemik dokusunda kalsiyumun tutulmasını sağlayan K Vitaminini bolca içerdiğinden, kemiklere mineral girişini sağlamaktadır. Bunun yanında, mangan, bakır, magnezyum, çinko ve fosfor gibi mineraller güçlü kemiklerin oluşması için oldukça yardımcıdır.

7) Ülser riskini azaltır

Son araştırmalar ıspanak ve diğer bazı sebzelerin midedeki mukoz zarını (mukoza) koruduğunu göstermiştir. Dolayısıyla bu sebzeler gastrik ülserin ortaya çıkmasını engeller.

8) Kanserle savaşta yardım eder

Birçok önemli yapıtaşından oluşan ıspanağın, kanserin bazı çeşitlerini önlemede umut verici olduğu bilim çevreleri tarafından ortaya konmaktadır. Bu kanser çeşitleri arasında; mesane, prostat, karaciğer ve akciğer kanserleri yer alır. Ispanakta bulunan folik asit, tokoferol ve klorofilin gibi maddeler değişik mekanizmalar oluşturarak kanser hastalarını korur ve tedavi eder.

9) Cildi korur

Araştırmalar; birçok bitkisel besin ve pigmentin, güneşin UV gibi zararlı ışınlarından cildimizi koruduğunu göstermiştir. Söz konusu yapılar sadece korumakla kalmaz aynı zamanda da bir noktaya kadar yıpranmış genleri onarır. Böylece uzun vadede cilt kanserine yakalanmayı önler.

7) Hamilelikte ve sonrasında anneyi güçlendirir

Anne karnında büyüyen fetüsün, düzgün bir sinir sistemi gelişimi için ıspanakta bulunan folik asite ihtiyacı vardır. Folik asitin eksiliği sonucu, “damak yarığı” ve “spina bifida” adı verilen omurga bozukluğu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. A Vitamini, fetüsün akciğer gelişimi için gerekli olduğu kadar emzirme döneminde de önemlidir. Hamilelik sırasında ve sonrasında annenin A Vitamini içeren ıspanağı daha fazla tüketmesi önerilir.

9) Bebeğin Gelişimi İçin Protein Kaynağı

Temel Reis’in ıspanak tutkusunu bilmeyen yoktur. Çizgi filmde ıspanak yemek ve sonucunda “güçlenme”nin altı çizilmektedir. Bebeklerin; vitamin, mineral, protein ve diğer bitkisel besinler açısından hayli zengin olan ıspanakla beslenmeleri önerilir. Bu şekilde beslenme, büyüme çağında dengeli bir gelişime yol açacaktır.

Sigarayı bırakanlar kilo almamak için neler yapabilir?

Domates nasıl toplanmalı?