Kilo almak isteyenler ne yapabilir?

Kilo alamamaktan şikayetçi olan kişiler neler yapabilir? Diyetisyen Şengül Üre cevaplıyor.

zayif-kadin

Kilo alamayan kişilerde genelde yemek yiyememe sorunu vardır. Bu nedenle, porsiyonu küçük ama enerjisi yüksek yiyeceklerle beslenmelerini öneriyoruz.

Büyük porsiyon yemeği koyduğunuzda kişi yiyemez. Ama küçük bir porsiyon enerjisi artırılmış bir içeceği ya da yiyeceği tüketebilir. Örneğin, bir köfte yerse 70 kalori alır. Onun yerine, aynı büyüklükte bir kaşarlı köfte ise 140 kaloridir.

Enerjisi artırılmış yiyecekleri küçük porsiyonlar halinde sunarsanız, tek öğün yerine sık beslenmeyi öğretirseniz kişi kilo almaya başlar.

SAĞLIK SORUNU OLABİLİR

Kişinin günlük ihtiyaçlarının neler olduğu tespit edilip bunları nasıl tüketeceği öğretilir. Mesela süt içmeyi sevmeyebilir. Ama bir kase sütlü tatlı yediğinde hem sütünü, hem ekmeğini, hem de enerji veren şekerini ya da meyvesini tüketmiş olur.

Eğer bir sağlık sorunundan dolayı yiyecek reddi varsa, tabii öncelikle bu sorunu çözmek gerekir. Anoreksiya veya demir yetersizliği gibi problemler olabilir. Bunlar mutlaka doktor kontrolünde çözülmelidir.

İŞTAH AÇILMALI

Kişi yemek yemiyorsa iştahının açılması için çalışılmalıdır. Örneğin, demir yetersizliği iştahsızlık yapabilir. Bu problemi çözerseniz kişi daha güzel yemek yemeye başlar.

Yiyeceklerin görüntülerinin iştah açmada katkısı büyüktür. Baharatlar, B vitamini içeren ürünler iştah açar.

Acı, bazılarında iştah açabildiği gibi bazılarında ise kapatabilir. Turşu da aynı şekilde iştahı bazen açar, bazen kapatır. Bunları tüketirken kişinin kendini gözlemlemesi gerekir.

İLAÇ KULLANIMI

Kilo almak için kullanılan ilaçları önermiyoruz. Zaten hekim arkadaşlar da bunlara ancak çok ihtiyaç varsa başvuruyorlar.

Kişinin durumuna göre bazı besin destekleri, vitaminler, multivitaminler kullanılabilir. Bunlara doktorla beraber karar vermekte fayda var.

Yaşlı köpek bakımı nasıl yapılır?

Dereotu nasıl yetiştirilir?