Siyah kinoa nedir? Ne farkı vardır? Kinoa zayıflatır mı?

Siyah kinoa, Bolivya, Peru, Ekvator gibi Güney Amerika ülkelerine özgü bir bitkidir. Bulgura benzer ama aslında tahıl değildir. Kinoa diye bildiğimiz ve yediğimiz gerçekte, ıspanakgiller familyasına ait olan bitkinin tohumlarıdır.

Kinoa, Latin Amerika kökenlidir, 4000 yıldır And Dağları eteklerinde yetiştirilmektedir, ancak siyah kinoa 1987 yılında, ABD’nin Colorado eyaletindeki çiftçiler tarafından üretilmiştir.

Siyah kinoanın farkı nedir?

Kinoanın 125 farklı tohum çeşidi bulunmaktadır. Bu bitkiler farklı tohum renklerine sahip olur.

Yeşilden griye pek çok rengi olsa da en yaygın olanları kırmızı, beyaz ve siyahtır. Ülkemizdeki büyük marketlerde genelde beyaz renkli olanı satılmaktadır.

Siyah kinoanın tadı, beyaz renkli olana göre daha güçlüdür. Belirgin bir aroması vardır. Ayrıca beyaza göre daha gevrektir. Az da olsa fındıkımsı bir yapıdadır.

Haşlandığında taneler birbirine yapışmadığı için siyah kinoa genelde salata tariflerinde tercih edilir.

Siyah kinoanın faydaları nelerdir?

Diğer kinoa çeşitleri gibi siyahı da çok yararlı bir yiyecektir. İçeriğindeki A, E, B3, K vitaminleri bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar, kolestrolü düşürür, yaşlanmayı geciktirir.

Bitki, magnezyum, fosfor, potasyum gibi mineralleri içerir. Bunlar da kemik ve diş yapısını güçlendirir, strese iyi gelir, kalbin daha iyi çalışmasını sağlar.

Kinoanın posa içeriği oldukça yüksektir. Bu sayede kabızlığı önler. Kişinin uzun süre tok hissetmesini de sağlar.

Siyah kinoa zayıflatır mı?

Kinoa diğer tüm yiyecekler gibi tek başına zayıflatma özelliği olan mucizevi bir besin değildir.

Özellikle son yıllarda kinoa adı zayıflama ile birlikte anılmaya başlanmıştır. Bunun nedeni aslında yüksek oranda protein içerdiği ve lifli olduğu için uzun süre tokluk hissi vermesidir.

Kimi kişiler ve firmalar ticari kaygılarla kinoayı zayıflatan bir bitki veya madde gibi sunmaktadır. Oysa bu, maalesef aldatmaca içermektedir.

Diyet yapmadan, kinoa yiyerek veya çay şeklinde içerek zayıflamak söz konusu değildir.

Antioksidan maddeler içerdiğinden metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunmaktadır. Ancak bu da diyet yapmadan, tek başına işe yarayacak seviyede değildir.

Çok sağlıklı bir besindir. Birçok vitamin, mineral ve hayati aminositler içerir. Bu yüzden de yenmesi kesinlikle faydalıdır.

Dünyanın temel iki besin kaynağı olan pirinç ve buğdaya mükemmel bir alternatif olduğundan tüketilmesi Birleşmiş Milletler tarafından da önerilmektedir.

Öte yandan tekrar vurgulamak gerekirse, siyahı, beyazı veya başka herhangi bir renginin tek başına zayıflatma özelliği yoktur.

Sınavlarda başarılı olmanızı sağlayacak 14 ipucu

Özgüvenini Yükseltmek İçin Yapılması Gereken 13 Şey